google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Gmina Mieszkowice - atrakcje

Kursy promu „Bez Granic”, to efekt wieloletniej współpracy polskiej gminy Mieszkowice z niemiecką gminą Wriezen. Nowoczesny prom, przewożący ludzi, samochody, rowery i  motocykle, kursuje od kwietnia do października. Wieś została podzielona między Polskę i Niemcy w 1945 r. na mocy traktatu poczdamskiego.

Gmina Mieszkowice - atrakcjeProm "Baz Granic"

fot. mat. prasowe

Zlikwidowano wówczas połączenie promowe, funkcjonujące tutaj od 1815 r. Dopiero w 2007 r. obie części wsi udało się symbolicznie połączyć i zintegrować. Od czasu przywrócenia ruchu promowego po polskiej stronie zaczęła się rozwijać infrastruktura. Poprawiono nawierzchnię dróg i stan oświetlenia, położono chodniki, wzniesiono nowy budynek Straży Granicznej, powstało też betonowe nabrzeże. Corocznie w czasie inauguracji sezonu letniego odbywa się polsko-niemiecka impreza kulturalna. Okazją do integracji jest też Święto Miodu (podczas którego promowane są lokalne produkty), polsko-niemiecki  festyn nadodrzański czy rajdy rowerowe. Wygodne połączenie spowodowało,  że Niemcy chętnie odwiedzają polską stronę, przyjeżdżają na zakupy i zwiedzają okolicę. Sąsiedzi wspólnie uczestniczą w obchodach rocznicy sforsowania Odry przez polskich i radzieckich żołnierzy w 1945 r. Polscy saperzy wybudowali wówczas most pontonowy, upamiętniony pomnikiem Sapera. W Gozdowicach mieści się też Muzeum Wojsk Inżynieryjnych I Armii Wojska Polskiego. Znajduje się w budynku dawnej siedziby dowódcy sztabu wojsk inżynieryjnych. Przy dróżce wiodącej z muzeum nad rzekę stoi pamiątkowy głaz i tablica poświęcone żołnierzom organizującym przeprawę. W  miejscu historycznego punktu obserwacyjnego Wojska Polskiego znajduje się punkt widokowy na rozległą dolinę Odry.

Informacje o atrakcjach regionu można znaleźć w bardzo dobrze przygotowanym serwisie internetowym na stronie www.neumark.pl, dostępnym w języku polskim, niemieckim i angielskim. Walory przyrodnicze i krajobrazowe regionu doceniają turyści piesi i rowerowi. Podróżujący na rowerach Niemcy coraz częściej wybierają się na wycieczki na polską stronę, a Polacy chętnie przemierzają ścieżki rowerowe swych zachodnich sąsiadów. Tym bardziej, że po drugiej stronie rzeki, w Brandenburgii, funkcjonuje rozległa sieć tras, wzdłuż których  mieszczą  się  obiekty noclegowe z kategorii Bett&Bike przeznaczone dla cyklistów.

www.mieszkowice.pl


Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

Zwiedzanie w czasie wakacji? Nuda, zwłaszcza dla faceta. ...

Początki kościoła sięgają 3. ćw. XIII w. kiedy ...

W Chwarszczanach - wsi leżącej ok. 5 km ...

Strzelce zlokalizowane są 25 km na północny wschód ...

Dzieje Zamku w Sierakowie skrywa mgła tajemnicy. Pierwsze ...

Zoo Safari położone jest w Świerkocinie w gminie ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3087/mieszkowice-atrakcje-ciekawe-miejsca-prom-bez-granic-muzeum-wojsk/