google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wrocławskie Jatki – zagłębie artystów

We Wrocławiu jest wiele fascynujących miejsc, jednak największe ich skupisku jest w starej części miasta, w okolicy Rynku. Zabytkowy stary Rynek jest wspaniałym miejscem, wokół którego skupiona jest masa zabytków i interesujących zakątków. Pomijając już sam Ratusz, słynną fontannę czy kolorowe, stare kamienice i zabytkowe kościoły, w niedalekiej odległości od Rynku, kilka ulic dalej, można znaleźć bardzo ciekawe miejsce jakim są Jatki.

Wrocławskie Jatki – zagłębie artystówWrocław, Jatki

fot. mat. prasowe

Jatki to niewielka, w zasadzie to najmniejsza uliczka Wrocławia, która liczy sobie zaledwie kilkadziesiąt metrów. Kiedyś miejsce to stanowiło ostoję dla handlarzy, stąd też wzięła się jego specyficzna nazwa. Dziś pełni ono zgoła odmienną funkcję. Zamiast ostoją rzeźników, stało się ono miejscem, które zrzesza artystów, miłośników sztuki, i w którym znajdują się specjalne sklepy z artykułami plastycznymi oraz różnorodne galerie sztuki.

Dla profesjonalistów i dla samouków

W sklepach, które znajdują się na Jatkach i pobliskiej ulicy Malarskiej, zaopatrują się często wrocławscy studenci kierunków związanych ze sztuką a także uczniowie liceów plastycznych. Kupują on tam wszelkie niezbędne do nauki akcesoria takie jak ołówki, węgle, farby akrylowe, olejne, płótna lub sztalugi. Nie brak tam również produktów dla amatorów, którzy sztuki rysunku lub malarstwa uczą się samodzielnie, w domowym zaciszu. Oprócz podstawowych akcesoriów mogą nabyć tam również podręczniki, przeprowadzające krok po kroku przez meandry rysunku, czy techniki malowania poszczególnymi rodzajami farb. Szczególną popularnością wśród tych osób cieszą się właśnie różnorodne farby akrylowe, w których wyborze mogą pomóc na miejscu specjaliści w tych dziedzinach. Widać, że pracują oni w tych sklepach nie z przymusu, a z powołania.

Malarze z Malarskiej

Przy okazji zakupów, młodsze czy starsze osoby kupujące takie akcesoria, zawsze chętnie zaglądają do pobliskich galerii. Jeśli nie po to, by nabyć jakieś mniejsze lub większe dzieło, to choćby po to by móc wystawione tam egzemplarze pooglądać i być może zainspirować się do stworzenia czegoś własnego. Specyficzny urok mają również małe kafejki i puby w tej okolicy, gdzie często można podsłuchać ciekawych rozmów na temat obecnych trendów w sztuce, najnowszych wystaw czy zmagań lokalnych artystów.

Mówi się, że zakupione na Jatkach czy Malarskiej farby albo kredki mają specjalną moc, bo przez dłuższy czas przebywały w atmosferze przepełnionej duchem sztuki i dzięki temu być może będą mogły oddać to na kartce czy płótnie osoby ich używającej. Może to zwykły przesąd, ale jednak klientów w tamtych miejscach nie brakuje nigdy.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę KropkawKropke.com specjalizującej się w artykułach dla plastyków

Przyjeżdżający do Wrocławia turyści mogą być zdziwieni potrawą, ...

Położony na Dolnym Śląsku Wrocław jest miastem licznie ...

Co roku 25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień ...

Wrocławski Mostek Czarownic to nie tylko miejsce, gdzie ...

Wrocław, jak przystało na miasto odwiedzane przez rzesze ...

Wrocław jest miastem niezmiennie uwielbianym przez turystów. Przybywają ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/3542/wroclaw-jatki-artysci-malarstwo-sklepy/