google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wyjazdy Orient Express - ciekawostki, o których mogłeś nie wiedzieć

Orient Express to marka pociągów iście niezwykła. Pierwszy luksusowy skład wyruszył w 1883 roku z Paryża do Giurgiu w Rumunii, przejeżdżając przez Monachium i Wiedeń. Orient Express to symbol bogactwa i luksusu oraz popkulturowy motyw, który jest miejscem chociażby Morderstwa w Orient Expressie Agathy Christie.

Wyjazdy Orient Express - ciekawostki, o których mogłeś nie wiedziećGodło Orient Express

fot. Tomas Sagner/CC-BY-SA

Pociągiem tym podróżowali możni tego świata, był też świadkiem ważnych historycznych wydarzeń i mimo upływających lat oraz różnych problemów kursuje do dziś, choć jego złoty okres to lata 30. XX wieku. Czym zaskakują pociągi Orient Express i co jest w nich oraz ich historii interesującego?

Pierwszy kurs
Pierwszą podróż pociągiem można było odbyć w 1883 roku, nie należała ona jednak do najwygodniejszych. Dlaczego? Dojazd do Konstantynopola nie był niestety bezpośredni. W Giurgiu podróżni musieli przesiąść się na prom przez Dunaj, aby w Ruse przesiąść się do mniej luksusowego pociągu, który przez Warnę jechał do Konstantynopola. Dopiero w 1889 roku całą podróż można było odbyć bezpośrednio, a pociąg rozwijał jak na tamte czasy zawrotną prędkość – 80 km/h.

Luksus wojenną propagandą
W 1914 roku zawieszono kursowanie pociągu. Niemcy jako państwo, które do wojny doprowadziło, chciało pokazać swoją siłę i prestiż. Ze względów propagandowych zamiast Orient Expressu w latach 1916-1918 uruchomiono Pociąg Bałkański, który kursował z Berlina do Konstantynopola.

Bicie rekordów
Od 1919 roku pociąg kursował przez najdłuższy w tamtych czasach tunel kolejowy wydrążony w masywie Monte Leone na wysokości 634 – 705 m n.p.m. Było to w tamtych czasach największe dzieło ludzkiej inżynierii i dzięki niemu podróż Orient Expressem została znacznie skrócona.

Świadek historii
Na czas obu wojen światowych kursowanie pociągów Orient Express było zawieszane, mimo to jeden z wagonów nr. 2419 był świadkiem szczególnych wydarzeń. W czasie pierwszej wojny światowej to właśnie w nim niemiecka delegacja podpisała zawieszenie broni. Podczas drugiej wojny światowej Adolf Hitler zachował się symbolicznie i w tym samym wagonie w 1940 roku podpisana została kapitulacja Francji.

Orient Express w Polsce
Mało kto wie, że pociągi Orient Express kursowały w Polsce, a jeden z nich, przejeżdżający przez Warszawę zapisany został w księdze rekordów Guinessa. Jedną z tras była podróż z Paryża do Warszawy przez Pragę, inną Warszawa – Berlin – Paryż czy Oslo – Sztokholm – Trelleborg – Odra Port – Poznań – Wrocław – Praga – Budapeszt – Stambuł. Jednak tym , który pobił rekord był Nostalgie Paryż – Stambuł Orient Express. Jechał on na specjalnej trasie Paryż – Lyon – Kolonia – Berlin – Warszawa – Moskwa – Harbin – Pekin – Hongkong. Podróż takim pociągiem trwała 19 dni, a długość trasy (zapisana w księdze Guinessa) wynosiła 15 tysięcy kilometrów.

Popkulturowe miejsce akcji
Orient Express to miejsce akcji licznych książek czy filmów, należą do nich takie dzieła jak:
Morderstwo w Orient Expressie Agatha Christie,
Pociąg do Stambułu Graham Green,
film na podstawie kryminału Agathy Christie,
film W 80 dni dookoła świata,
film James Bond – Pozdrowienia z Rosji
i inne.

Ciekawostki o Orient Expressie są niezwykle intrygujące. Pociągi z tej serii to miejsca, gdzie można poczuć luksus, ale też resztki historii i nostalgię za czasami, które już odeszły. Podróż Orient Expressem to niezwykłe doświadczenie, które pozostaje w pamięci na całe życie.

Sprawdź też http://bissole.pl/orient-express-kierunki/.

Paryż to jedna z tych europejskich stolic, którą ...

Serwis YouTube z roku na rok staje się ...

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Dotychczas wszystkie te osoby z Polski, które zainteresowane ...

Tak, w końcu! W końcu nadszedł ten czas, ...

Są stabilne i nadają się do ustawienia również ...

https://veturo.pl/article/3384/orient-express-historia-ciekawostki/