Godło Orient Express

Wyjazdy Orient Express – ciekawostki, o których mogłeś nie wiedzieć

Orient Express to marka pociągów iście niezwykła. Pierwszy luksusowy skład wyruszył w 1883 roku z Paryża do Giurgiu w Rumunii, przejeżdżając przez Monachium i Wiedeń. Orient Express to symbol bogactwa i luksusu oraz popkulturowy motyw, który jest miejscem chociażby Morderstwa w Orient Expressie Agathy Christie.

Pociągiem tym podróżowali możni tego świata, był też świadkiem ważnych historycznych wydarzeń i mimo upływających lat oraz różnych problemów kursuje do dziś, choć jego złoty okres to lata 30. XX wieku. Czym zaskakują pociągi Orient Express i co jest w nich oraz ich historii interesującego?

Pierwszy kurs
Pierwszą podróż pociągiem można było odbyć w 1883 roku, nie należała ona jednak do najwygodniejszych. Dlaczego? Dojazd do Konstantynopola nie był niestety bezpośredni. W Giurgiu podróżni musieli przesiąść się na prom przez Dunaj, aby w Ruse przesiąść się do mniej luksusowego pociągu, który przez Warnę jechał do Konstantynopola. Dopiero w 1889 roku całą podróż można było odbyć bezpośrednio, a pociąg rozwijał jak na tamte czasy zawrotną prędkość – 80 km/h.

Luksus wojenną propagandą
W 1914 roku zawieszono kursowanie pociągu. Niemcy jako państwo, które do wojny doprowadziło, chciało pokazać swoją siłę i prestiż. Ze względów propagandowych zamiast Orient Expressu w latach 1916-1918 uruchomiono Pociąg Bałkański, który kursował z Berlina do Konstantynopola.

Bicie rekordów
Od 1919 roku pociąg kursował przez najdłuższy w tamtych czasach tunel kolejowy wydrążony w masywie Monte Leone na wysokości 634 – 705 m n.p.m. Było to w tamtych czasach największe dzieło ludzkiej inżynierii i dzięki niemu podróż Orient Expressem została znacznie skrócona.

Świadek historii
Na czas obu wojen światowych kursowanie pociągów Orient Express było zawieszane, mimo to jeden z wagonów nr. 2419 był świadkiem szczególnych wydarzeń. W czasie pierwszej wojny światowej to właśnie w nim niemiecka delegacja podpisała zawieszenie broni. Podczas drugiej wojny światowej Adolf Hitler zachował się symbolicznie i w tym samym wagonie w 1940 roku podpisana została kapitulacja Francji.

Orient Express w Polsce
Mało kto wie, że pociągi Orient Express kursowały w Polsce, a jeden z nich, przejeżdżający przez Warszawę zapisany został w księdze rekordów Guinessa. Jedną z tras była podróż z Paryża do Warszawy przez Pragę, inną Warszawa – Berlin – Paryż czy Oslo – Sztokholm – Trelleborg – Odra Port – Poznań – Wrocław – Praga – Budapeszt – Stambuł. Jednak tym , który pobił rekord był Nostalgie Paryż – Stambuł Orient Express. Jechał on na specjalnej trasie Paryż – Lyon – Kolonia – Berlin – Warszawa – Moskwa – Harbin – Pekin – Hongkong. Podróż takim pociągiem trwała 19 dni, a długość trasy (zapisana w księdze Guinessa) wynosiła 15 tysięcy kilometrów.

Popkulturowe miejsce akcji
Orient Express to miejsce akcji licznych książek czy filmów, należą do nich takie dzieła jak:
Morderstwo w Orient Expressie Agatha Christie,
Pociąg do Stambułu Graham Green,
film na podstawie kryminału Agathy Christie,
film W 80 dni dookoła świata,
film James Bond – Pozdrowienia z Rosji
i inne.

Ciekawostki o Orient Expressie są niezwykle intrygujące. Pociągi z tej serii to miejsca, gdzie można poczuć luksus, ale też resztki historii i nostalgię za czasami, które już odeszły. Podróż Orient Expressem to niezwykłe doświadczenie, które pozostaje w pamięci na całe życie.

Sprawdź też http://bissole.pl/orient-express-kierunki/.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(71) "Wyjazdy Orient Express - ciekawostki, o których mogłeś nie wiedzieć" ["meta_desc"]=> string(91) "Czym zaskakują pociągi Orient Express i co jest w nich oraz ich historii interesującego?" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-9.66796874865449" ["lng"]=> string(17) "-11.4283400154465" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Wyjazdy Orient Express - ciekawostki, o których mogłeś nie wiedzieć

meta_keys:

meta_desc: Czym zaskakują pociągi Orient Express i co jest w nich oraz ich historii interesującego?

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Wyjazdy Orient Express - ciekawostki, o których mogłeś nie wiedzieć

meta_keys:

meta_desc: Czym zaskakują pociągi Orient Express i co jest w nich oraz ich historii interesującego?

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Czym zaskakują pociągi Orient Express i co jest w nich oraz ich historii interesującego?