google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Lipnica Murowana - Kościół z Listy Światowego Dziedzictwa UNECO

Lipnica Murowana to przede wszystkim  Kościół św. Leonarda, który trzeba zobaczyć koniecznie. To jeden z najsławniejszych zabytków Małopolski. Powstał pod koniec XV w., choć według legendy zbudowany został około 1141 r., na miejscu pogańskiej świątyni (gontyny), o czym świadczyć ma  podpierający od tyłu ołtarz główny słup Światowida z wizerunkiem słowiańskiego bożka. 

Lipnica Murowana -  Kościół z Listy Światowego Dziedzictwa UNECOLipnica Murowana -  Kościół z Listy Światowego Dziedzictwa UNECO

fot. Robert Krajewski

Na szczególną uwagę zasługują we wnętrzu polichromie ornamentalne i figuralne szczelnie pokrywające ściany i powały. Najstarsze pochodzą z XV w. Niegdyś wnętrze świątyni zdobiły 3 gotyckie ołtarze – główny św. Leonarda z początku XVI w. Adoracji Dzieciątka Jezus z końca XV w. i św. Mikołaja z ok. 1525 r. Skradzione w 1992 r. zostały zastąpione kopiami , a odzyskane oryginały zostały umieszczone w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.

Do ciekawszych elementów wyposażenia należy rzadki instrument muzyczny – pozytyw szkatulny – skrzynkowy instrument organowy, jeden z zaledwie siedmiu tego rodzaju w Polsce. W2003 r. Kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNECO. zwiedzanie tylko z przewodnikiem: V–VI i IX–X pn.–sb. 9.00–17.00, nd. i święta 13.00–17.00, VII–VIII pn.–sb. 9.00–18.00, nd. i święta 13.00–17.00, XI–III otwierany po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym lub mailowym; 3 zł, ulg. 2 zł.

 

 

 

 

Gdy wybierasz się na wypoczynek, musisz zadbać nie ...

Auschwitz - czyli jedno z najważniejszych miejsc w ...

Wylatujesz na urlop i zamierzasz zostawić auto na ...

Najstarsza kopalnia soli w Polsce zaprasza do przeżycia ...

Zobaczyć Biskupin, Monte Cassino, Bitwę pod Grunwaldem i ...

Najważniejsza w Krakowie trasa turystyczna zaczyna się na ...

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3503/malopolska-lipnica-murowana-kosciol-sw-leonarda-unesco/