isparta_fot_goturkiye_

Isparta – różany ogród Turcji

Isparta położona na północ od Antalyi w śródziemnomorskiej części Turcji to jedna z najpopularniejszych prowincji tego państwa. Znana jako kraina róż i jezior jest też ulubionym miejscem dla entuzjastów sportów zimowych.

Najbardziej aromatyczne miejsce w Anatolii

Już od ponad stu lat w Isparcie hodowane są róże. Wytwarza się tu i eksportuje większość produktów powstających na bazie tych kwiatów. Jednym z najpopularniejszych wyrobów jest olejek różany. To z róż z Isparty produkuje się 65% światowych zasobów tego olejku. Odwiedzając turecką prowincję można zapoznać się tradycyjnymi i nowoczesnymi metodami pozyskiwania olejku różanego oraz kupić kosmetyki i produkty z tych kwiatów. Oprócz róż, region słynie również z uprawy goździków, lawendy, tymianku, jabłek, brzoskwiń i wiśni. Zwłaszcza tutejsza lawenda cieszy się w ostatnim czasie rosnącą popularnością. Uprawiana jest głównie w Kuyucak, gdzie w okresie kwitnienia można podziwiać fioletowe „dywany”. Zbiory rozpoczynają się w połowie sierpnia, a olejek z lawendy jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym.

Tureckie dywany

Isparta znana jest nie tylko ze swojej flory. To miejsce w Türkiye (Turcji) kojarzy się też z dywanami, które tkane są tu od XII wieku. Wyróżnia je jakość i autentyczność, a także dostosowanie tradycyjnego stylu do współczesnych trendów. W Isparcie znajduje się Muzeum Etnograficzne im. prof. dr. Turana Yazgana, jedyna taka instytucja w całym państwie, w której eksponatami jest ponad 3000 dywanów i chodników. Ponadto można tu podziwiać też wiele przedmiotów typowych dla prowincji i kraju. Wśród nich można znajdują się tradycyjne stroje, broń palną, narzędzia rolnicze, namiot Yörük, gliniane dzbany czy urządzenia destylujące używane do produkcji olejku różanego. Z Wieży Zegarowej muzeum rozciąga się widok na Ispartę.

Davraz – centrum sportów zimowych

Atrakcji w Isparcie nie brakuje też zimą. Na górze Davraz znajduje się Ośrodek Narciarski Davraz, który oferuje szeroki wachlarz atrakcji dla miłośników zimowych dyscyplin sportowych. W położonym na wysokości 2635 metrów n.p.m. centrum turystyki zimowej można uprawiać narciarstwo alpejskie i skiturowe oraz jeździć na snowboardzie. Ośrodek posiada łącznie 25 kilometrów tras, które są odpowiednie dla amatorów i profesjonalistów. Podczas jazdy na nartach można podziwiać pobliskie jezioro Eğirdir, które jest czwartym największym jeziorem w Türkiye (Turcji). W sezonie letnim Davraz oferuje sporty na świeżym powietrzu, takie jak piłka nożna, wspinaczka górska, kolarstwo górskie, trekking i paralotniarstwo.

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(9) { ["address"]=> string(15) "Isparta, Turcja" ["lat"]=> float(38.02114639999999923247742117382586002349853515625) ["lng"]=> float(31.079370499999999566398400929756462574005126953125) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJYTRep910xRQRe-9DhYT5cV0" ["name"]=> string(7) "Isparta" ["state"]=> string(7) "Isparta" ["country"]=> string(6) "Turcja" ["country_short"]=> string(2) "TR" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: