google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum stylu zakopiańskiego

Jeden z najoryginalniejszych stylów regionalnych w Polsce i koncepcja architektoniczna rozpoznawalna na świecie, czyli projekt Stanisława Witkiewicza na zakopiańskie budowle, stanie się bardziej zrozumiała po wizycie w willi Koliba. W najstarszym budynku zaprojektowanym przez artystę mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Kwintesencja góralszczyzny w Zakopanem!

Muzeum stylu zakopiańskiegoMuzeum stylu zakopiańskiego

mat. prasowe ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego

 

Wszystko zaczęło się w XIX wieku od pewnej willi. Stanisław Witkiewicz pragnął stworzyć narodowy styl architektoniczny, oparty na dziedzictwie góralszczyzny, a Zygmunt Gnatowski postanowił zamieszkać w Zakopanem. Tak powstał pierwszy dom w stylu zakopiańskim, czyli willa Koliba, w której dziś poznać możemy historię tworzenia się charakterystycznego na podhalu nurtu w budownictwie. Pierwsza tego typu chata, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, stanęła przy najstarszej ulicy w mieście, czyli ulicy Kościeliskiej. Dziś spotkać tutaj możemy wiele zabytkowych budynków, z których ogromna część przejawia cechy stylu witkiewiczowskiego. Jak on powstawał i na czym polega? Dowiemy się podczas zwiedzania willi Koliba, w której obecnie mieści się jedna z filii Muzeum Tatrzańskiego, czyli Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Zacznijmy jednak od początku i dowiedzmy się, w jaki sposób powstał pomysł wybudowania pierwszej charakterystycznej dla Zakopanego budowli. W XIX wieku w wielu krajach zaczęły pojawiać się koncepcje stylów narodowych, np. tyrolskich, czy szwajcarskich. Stanisław Witkiewicz – zakochany w polskiej góralszczyźnie i kulturze Podhala – obawiał się, że obce wpływy mogą wyprzeć rodzime, charakterystyczne dla regiony budownictwo. W reportażach i artykułach postulował zachowanie miejscowych motywów i stworzenie na ich podstawie nowego polskiego stylu. Bogaci mieszkańcy oraz przyjezdni, chcący wznieść w Zakopanem swoje letnie i zimowe posiadłości, mieli korzystać z podhalańskich wzorów. W tym samym czasie do miasta przybył kolekcjoner Zygmunt Gnatowski z Jakimówki na Ukrainie. Postanowił wybudować tutaj letni dom w stylu góralskiej chałupy. Za namową Witkiewicza zmienił zdanie. Tak postała willa Koliba, która zapoczątkowała rozwój charakterystycznego i dziś już rozpoznawalnego nawet poza granicami kraju stylu. Rezydencja powstała w latach 1892-1893. Z wymogami projektanta zgodny był nie tylko sam budynek oraz zewnętrzne dekoracje, ale także wyposażenie wnętrzarze specjalnymi piecami kaflowymi, meblami, karniszami, a nawet zasłonami, czy klamkami. Każdy element miał do siebie pasować i nawiązywać do polskiej kultury Podhala. Przecież właśnie od Koliby wszystko się zaczęło.

Zgodnie z ostatnią wolą właściciela, który zmarł nie pozostawiając spadkobierców, kolekcja etnograficzna zgromadzona w góralskiej izbie willi, stała się własnością Muzeum Tatrzańskiego. Jednak dopiero niedawno, bo w 1993 roku otwarto tutaj Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Kiedy już dotrzemy do zaprojektowanej przez Witkiewicza rezydencji i wejdziemy do środka, pamiętajmy, że wnętrza, w których się znajdujemy, aranżował Władysław Hasior  (o muzeum artysty w Zakopanem przeczytasz na Veturo.pl). Poczuć tutaj można prawdziwego góralskiego ducha oraz rękę prawdziwego artysty, wrażliwego na estetykę. oglądać tutaj możemy pięć pokoi w najstarszej części willi. Zostały one urządzone tak, jakby czas zatrzymał się w XIX wieku. Zobaczymy wiec jadalnię, salon i sypialnię na parterze oraz pokoje Gnatowskiego i jego służącego na piętrze. Kolekcja muzeum to także zbiory etnograficzne dawnego właściciela, czyli pozostałe po nim: meble, sprzęty i przedmioty rzemiosła artystycznego wykonane według projektów Witkiewicza oraz jego uczniów i współpracowników. Będąc w Kolibie pomyślmy, że znajdujemy się w jedynym w Polsce miejscu, prezentującym dzieje formowania się prawdziwego polskiego, narodowego stylu.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza znajduje się w willi Koliba przy ulicy Kościeliskiej 18 w Zakopanem. Wystawę stała oraz organizowane tutaj ekspozycje czasowe zwiedzać można od środy do soboty w godzinach 9-17 oraz w niedziele od godziny 9 do 15. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 5,50 zł. Warto kupić także bilet łączony z Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje, który kosztuje odpowiednio: 10 zł i 8 zł.

 

 

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Szukasz miejsca, w którym spokojnie zrelaksujesz się z ...

Jednym z ciekawszych pomysłów na spędzenie wakacji są ...

Tatry to legendarne polskie góry, zasłużenie cieszące się ...

Najstarszy w Zakopanem, niewielki Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym ...

Zwiedziłeś już Zakopane i wędrowałeś pogórach lub dopiero ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/902/Zakopane-atrakcje-muzeum_stylu_zakopianskiego/