alacati_fot_goturkiye_

Półwysep Çeşme – zachwycający kurort Turcji Egejskiej

Çeşme, Alaçatı i Urla położone na zachód od İzmiru na półwyspie Çeşme nad Morzem Egejskim to najchętniej odwiedzane w celach wypoczynkowych miejsca w regionie. Te trzy kurorty Turcji Egejskiej słynące z krystalicznie czystej wody, leczniczych źródeł termalnych, wspaniałych zabytków i pięknych plaż niezmiennie od lat zachwycają turystów z całego świata.

Çeşme jest bardzo popularnym kierunkiem letnich wycieczek. Wyjątkową atmosferę tego miejsca tworzą piaszczyste plaże, luksusowe hotele i liczne restauracje serwujące owoce morza i tureckie specjały. Wielbicieli historii przyciąga XVI-wieczny zamek w Çeşme i starożytny karawanseraj. Niezwykłą atrakcją jest także wioska rybacka Ildırı, w przeszłości znana jako Erythrai, z imponującym antycznym teatrem położonym na wzgórzu. Çeşme to również świetne miejsca na leczenie uzdrowiskowe. Ilıca, najsłynniejsze źródła termalne w tym regionie zawierają duże ilości chlorku sodu, siarczanu magnezu i wodorowęglanu wapnia. Turyści mogą tu skorzystać z masaży podwodnych i kąpieli mineralnych.

Alacati, fot: goturkiye

Alaçatı – raj dla windsurferów

Alaçatı znane jest wszystkim miłośnikom windsurfingu. Co roku, ze względu na idealne warunki, przyjeżdżają tu wielbiciele tego sportu. Założone ok. 1850 r. miasteczko na półwyspie Çeşme, ma oczywiście wiele więcej do zaoferowania turystom. Przez lata Alaçatı pozostawało niewielką wioską rolniczą, a obecnie jest jednym z najpopularniejszych i najciekawszych miejsc w Turcji Egejskiej. Przy wjeździe do miasta przybywających wita dwustuletnie drzewo mastyksowe, a wąskie, urokliwe uliczki pełne odnowionych, kamiennych domów zachęcają do spacerów. W tych budynkach porośniętych bugenwillą z kolorowymi drzwiami i okiennicami znajdują się butikowe hotele, kawiarnie i restauracje. Natomiast na szczycie wzgórza nad miastem stoją kamienne wiatraki z lat 50. XIX wieku – najstarsze budowle w tym miejscu i symbol miasta. W Alaçatı nie brakuje też pięknych zatoczek, plaż i krystalicznie czystej wody.

Urla – starożytny port i wytwórnia oliwy

Urla, fot: goturkiye

Urla, położona 35 km od centrum İzmiru, to nadmorskie miasteczko, które na przestrzeni wieków było domem wielu cywilizacji. W północnej części miasta, w dzielnicy Klazomenai, znajduje się jeden z ważniejszych portów starożytności. Dzielnica ta słynie również z meczetów, łaźni i karawanserajów z okresu osmańskiego. Warto odwiedzić tu też Wytwórnię Oliwy z Oliwek, która jest pierwszym zakładem produkującym ten rodzaj oliwy w Anatolii, a także budynek Gazhane, Dom Pamięci i Kultury Necati Cumalı’ego oraz Muzeum Podwodne. Znajdują się tu również historyczne bazary, takie jak Arasta (Arasta Çarşısı) i Malgaca (Malgaca Pazarı), które zajmują ważne miejsce w życiu handlowym Urli. W pobliżu można odwiedzić Wyspę Karantina, co dosłownie oznacza Wyspa Kwarantanny. Jak sama nazwa wskazuje, w czasach osmańskich wyspa była wykorzystywana jako strefa kwarantanny. Ponadto co roku w Urli odbywa się Festiwal Karczochów, Festiwal Latawców, Tradycyjny Festiwal Winobrania i Festiwal Teatrów Wiejskich.

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(9) { ["address"]=> string(21) "Çeşme/Izmir, Turcja" ["lat"]=> float(38.27985290000000162535798153840005397796630859375) ["lng"]=> float(26.395781199999998278826751629821956157684326171875) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJEWSZWlB4uxQRx1QB6SqevXQ" ["name"]=> string(7) "Çeşme" ["state"]=> string(6) "İzmir" ["country"]=> string(6) "Turcja" ["country_short"]=> string(2) "TR" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: