Eliaszówka wieża widokowa

Wieże widokowe w Małopolsce

Dotrzeć wzrokiem aż na horyzontu kres. Popatrzeć na świat z góry. Złapać wiatr we włosy. Zobaczyć jak wstaje i zachodzi słońce. Wystarczy tylko wspiąć się na szczyt wieży widokowej aby spełnić te marzenia. W czasie wakacyjnych wędrówek zapraszamy do odwiedzenia cudownych miejsc w Małopolsce, które pozostawią po sobie niezapomniane wspomnienia. Przedstawiamy kilka aby zachęcić do odwiedzenia wszystkich.

Beskid Sądecki. Wieża, platforma widokowa Ślimak, Wola Krogulecka. 15,8 metra wysokości

Platforma widokowa Ślimak, Wola Krogulecka

Nietypowa platforma widokowa w kształcie ślimaka. To jeden z ciekawszych tego typu obiektów w polskich górach. Nie jest wysoka, ale ma za to spiralny kształt, jest drewniana i pięknie wpisana w panoramę. Wznosi się około 200 metrów nad doliną Popradu i można z niej podziwiać panoramę Pasma Radziejowej, Kotlinę Sądecką, Gorce i Beskid Wyspowy. Na platformie znajdziecie tablice przedstawiające zarysy szczytów i pasm górskich, stąd zobaczycie miejscowość Rytro, zamek rycerski w Rytrze, Barcice, a także Stary i Nowy Sącz. Przy samej platformie widokowej znajduje się parking na kilka samochodów, który jednak jest dostępny jedynie w dni powszednie. Natomiast, w weekendy i święta należy korzystać z parkingu oddalonego od platformy widokowej o ok. 300 metrów. Przy platformie widokowej znajdują się ławeczki, a także wiata do grillowania.

Pogórze Ciężkowickie. Wieża na Brzance. 23 metry wysokości

Brzanka to dość łatwy, przyjemny i niewysoki szczyt  (534 m nad poziomem morza), który nas nie zmorduje. Trasa, która nas zawiedzie na najwyższy punkt Pogórza Ciężkowickiego, pachnie lasami, w których odnajdziecie jodły i buki.  Szlaki są przyjemne, można je pokonać na nogach lub rowerze. Najciekawsze wyprawy wiodą na szczyt z Lubaszowa lub z Ryglic. Kiedy już zdobędziemy Brzankę, czeka na nas kolejna wieża – w Jodłówce Tuchowskiej. To obiekt, który daje ci szansę, by zobaczyć Pogórze Ciężkowickie, Rożnowskie i Tatry. Sama konstrukcja to 23 metry, a na szczycie dzięki informacyjnym tablicom, możemy z łatwością nazwać szczyty, które z niej zobaczymy. Obok wieży stoi wiata, grill i miejsca do odpoczynku. To idealne miejsce do spaceru z całą rodziną.

Beskid Niski. Wieża widokowa na Ferdlu. 25 metrów wysokości

Wieża widokowa na Ferdlu – kiedy powietrze robi się przejrzyste i wieje świeży wiatr, można stąd zobaczyć Tatry. Na szczyt góry Ferdel w Beskidzie Niskim (648 m nad poziomem morza) najłatwiej dotrzeć zielonym szlakiem z Wapiennego, albo z Bartnego szlakiem żółtym. Ferdel to granica Magurskiego Parku Narodowego, miejsce, w którym można poczuć magię Beskidu Niskiego, zapach lasu, rozkoszować się ciszą i śpiewem ptaków. Idealnie jest być na wieży, której drewniana konstrukcja ma 25 metrów, o wschodzie lub zachodzie słońca. Jest położona poniżej szczytu ze względu na to, że miejsce to wybrał sobie do życia orlik krzykliwy. Jeśli będziecie mieli szczęście wypatrzycie jego długie deskowate skrzydła i potężny dziób.

Beskid Niski. Wieża widokowa na Jaworzu. 29,3 metry wysokości

Wieża widokowa na Jaworzu

Wieża na Jaworzu to dla niektórych prawdziwe wyzwania. Nawet dla tych, którzy nie mają lęku wysokości. Metalowa ażurowa konstrukcja, po której wspinając się widzisz wszystko, co masz pod sobą, działa na wyobraźnie. Dlatego wiele osób wchodzi tu na ugiętych nogach. Podobno kiedy wieje, albo panuje na niej duży ruch – buja się! Wieża znajduje się na wierzchołku Jaworza (882 m nad poziomem morza), szczytu w Beskidzie Niskim, w Górach Grybowskich. Konstrukcja zwieńczona krzyżem ma wysokość 29,3 m, a platforma widokowa znajduje się na wysokości 15,8 m. Roztacza się z niej widok na Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry, Pogórze Karpackie. Na szczyt prowadzi szlak zielony z miasteczka Grybów (3,5 godz.) oraz szlak niebieski, znakowany z Nowego Sącza prawie do Krynicy.

Beskid Sądecki. Wieża widokowa na Koziarzu. 30 metrów wysokości

Wieża widokowa na Koziarzu

Ze szczytu Koziarza możecie zobaczyć miejscowości: Ochotnicę, Tylmanową, Kamienicę, a także całą masę szczytów Tatr, Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego i Niskiego, także Wyspowego. Na dodatek nie trzeba mieć końskiego zdrowia ani doskonałej kondycji, by wejść na szczyt. Koziarz (943 m nad poziomem morza) mieści się w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, a drewniana wieża, która wznosi się 30 metrów ponad ziemią, jest budowlą stabilną i przyjazną nawet dla tych osób, które mają lęk wysokości. Dotrzeć tu można z Łącka albo z Tylmanowej.

Pogórze Wiśnickie. Wieża widokowa w Iwkowej na górze Szpilówka. 33 metry wysokości

Wieża widokowa w Iwkowej na górze Szpilówka

Wieża na Szpilówce. Na wschód słońca najlepiej iść tu z parkingu, do którego jedzie się z Iwkowej Nagórza. Potem już tylko 15 minut i jesteśmy na jednej z najwyższych wież w okolicy. Budowla ma ponad 30 metrów wysokości i rozciąga się z niej widok Beskid Niski, Sądecki, Wyspowy, Gorce oraz Żywiecki z Babią Górą. Przy dobrej widoczności zobaczymy nawet Góry Świętokrzyskie. Dla tych, którzy mają więcej czasu, polecam szlak Doliną Piekarskiego Potoku, który biegnie przez szczyt Piekarska Góra. Przez Pasmo Szpilówki przebiega zielony szlak turystyczny, do wieży widokowej prowadzi ścieżka dydaktyczna, popularne miejsce spacerowe.

Beskid Sądecki. Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju. 49, 5 metra wysokości

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju

Wieża widokowa i ścieżka dydaktyczna w koronach drzew Słotwiny Krynica-Zdrój. Deptak w koronach drzew? Dlaczego nie. Ta pięknie położona wieża, w samym sercu Beskidu Sądeckiego, pośród buków, świerków i jodeł, przyciąga masę turystów. Idealna dla dzieci, dzięki interaktywnym tablicom informacyjnym. Wieża w Krynicy-Zdroju znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m nad poziomem morza). Drewniana konstrukcja ma wysokość 49,5 metra, a prowadzi do niej drewniana ścieżka w koronach drzew o łącznej długości 1030 metrów pozwalająca na podziwianie panoramy okolicy. Ze szczytu rozciąga się pyszny widok na Pasmo Jaworzyny, Beskid Niski z Lackową, Sądecki oraz Bieszczady. Dodatkową atrakcją na wieży w Krynicy jest fakt, że z góry wieży można zjechać specjalną zjeżdżalnią – rurą, o długości 60 m! To wersja dla odważnych, ale i wielka radość.

Inne wieże widokowe:

Beskid Sądecki:
Eliaszówka (1023 m nad poziomem morza)
Koziarz (943 m nad poziomem morza)
Muszyna, w Ogrodzie Sensorycznym


Gorce:
Lubań (1211 m nad poziomem morza)
Gorc (1228 m nad poziomem morza)
Magurki (1108 m nad poziomem morza) 
Polczakówka (Królewska Góra, 588 m nad poziomem morza) 


Beskid Wyspowy
Jaworz (918 m nad poziomem morza)
Modyń (1028,5  m nad poziomem morza)


Beskid Makowski i Mały
Platforma Widokowa Mioduszyna Sucha Beskidzka


Pogórze Rożnowskie
Bruśnik
Okolice Tarnowa
Dąbrówka Szczepanowska
Bochnia
Bochnia park Uzbornia

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: