google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Elbląg – atrakcje turystyczne

Atrakcje Elbląga

Elbląg nie cieszy się tak wielką popularnością jak Sopot czy Gdańsk, mimo że również znajduje się przy Bałtyku i obfituje w kąpieliska. Co więcej - jest to miasto z zachwycającą historią, pełne ciekawostek i zabytków. Może w tym roku warto zmienić plany i zamiast w kierunku dobrze już znanego Trójmiasta wyruszyć do Elbląga? Taka wyprawa się opłaci!

Elbląg – atrakcje turystyczneElbląg, panorama miasta

Flickr, MSZ

Położony pomiędzy Mazurami a morzem Elbląg, to miasto pełne uroku i klimatu. Tutejsza starówka o historycznym układzie urbanistycznym, z podzamczem, zespołem klasztornym i szpitalnym poddawana jest stopniowemu odnawianiu i staje się jedną z najpiękniejszych w Polsce. Charakterystyczna dla miasta jest również tak zwana ścieżka kościelna, która miłośników sztuki i architektury sakralnej doprowadzi między innymi do gotyckiej Katedry św. Mikołaja. Chwalona jest także przepiękna zabudowa. W otoczeniu zrekonstruowanych kamieniczek turysta może poczuć się jak w latach przeszłości.

Jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków Elbląga jest Brama Targowa. To z jej wizerunkiem spotkamy się na licznych pamiątkach i pocztówkach z tego miasta. Ta XIV-wieczna budowla była elementem fortyfikacji obronnych miasta. Najstarsze części tego fragmentu obronnych murów Elbląga pochodzą z XIV wieku.

Rozpoznawalnym elementem miejscowości jest też Kanał Elbląski. Dzięki temu światowej klasy zabytkowi hydrotechnicznemu możemy obserwować jak za pomocą pochylni i śluz statki pokonują ponad 100-metrową różnicę poziomów wody.

Miłośników historii chętnie przywita Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Mało kto wie, iż na terenie Elbląga prowadzono wiele owocnych wykopalisk. Właśnie w tym muzeum znajdują się odkryte podczas nich skarby. Wiele z eksponatów to niespotykane na skalę europejską średniowieczne instrumenty muzyczne, tablice woskowe i znaki pielgrzymie. Znajdziemy tu też inne drogocenne przedmioty – ceramikę, wyroby bursztynowe, metalowe i skórzane. Ekspozycja Muzeum Archeologiczno-Historycznego podzielona jest w tej chwili na dwa główne obszary: Starego Miasta w Elblągu i dawnej osady handlowej Truso.

Ukształtowanie terenu Wysoczyzny Elbląskiej zachęca do pieszych wędrówek. Park Bażantarnia jest jednym z najlepszych miejsc na krótsze i dłuższe spacery. Obejmuje on blisko 370 hektarów, a cechy górskie jego terenu sprawiają, że można się tu poczuć praktycznie jak na południu Polski. Poprzez wzgórza, bukowo-grabowe lasy, strumienie i tajemnicze jary poprowadzą cię liczne wytyczone ścieżki turystyczne, między innymi trasa wzdłuż Srebrnego Potoku, gdzie natrafimy na leżący w korycie rzeki Diabelski Kamień. Legenda głosi, że upuścił go tu sam szatan, a wprawne oko może wypatrzeć na głazie odcisk jego łapy. 

Elbląg ma również dostęp do Zalewu Wiślanego. Jest to dobra wiadomość nie tylko dla wielbicieli kąpielisk, ale i osób lubiących obserwować nadmorskie ptaki. Zalew jest przystankiem na szlaku wędrówek żurawi i kormoranów oraz innych ptaków wodnych i wodno-błotnych. W Elblągu istnieje też możliwość uprawiania różnorodnych sportów wodnych. Wokół Zalewu znajdują się także stadniny koni. Jesienią popularne są polowania w okolicznych lasach, a zimą miasto staje się centrum sportów bojerowych.

Bliskość Zalewu Wiślanego sprawia też iż popularne są w Elblągu wszelkiego rodzaju rejsy. Statki mogą zabrać turystów między innymi do Krynicy Morskiej, Gdańska i Fromborka.

Frombork to prawdziwy klejnot ukryty nad Zalewem Wiślanym ...

Chcesz połączyć wypoczynek z przygodą i historią? Odwiedź ...

W wieży zamku we Fromborku od 1510 roku ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/1438/elblag-ciekawe-miasto-atrakcje-mazur-atrakcje-elblaga/