Palac sztynort

Pałac w Sztynorcie -Atrakcje Mazury

Zwiedzanie to trudna sztuka. Niekiedy prawdziwych perełek trzeba szukać tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa. Tak jest z pałacem w Sztynorcie pod Węgorzewem, zapomnianym zabytkiem, który zachwyca poszukiwaczy przygód. Dlaczego nigdy o nim nie słyszałeś? Dlaczego pomija się go w przewodnikach? Jakie niezwykłe historie ukrywają jego opustoszałe mury? Za chwilę uchylimy przed tobą rąbka tej tajemnicy!

Pałac ukryty jest w parku, który okala go od strony północnej. W czasach świetności kompleksu był to jeden z największych parków w Polsce, z wytyczonymi alejami dębowymi, wieloma gatunkami drzew ozdobnych i krzewów, parkowymi rzeźbami i kwiatowymi parterami w najbliższym otoczeniu pałacu. Dziś park przypomina gąszcz. Jest zaniedbany i dziki. Kryje w sobie jednak nie tylko sam pałac, ale i otaczającą go zabudowę. Wśród drzew można zobaczyć między innymi spichlerz dobudowany z wykorzystaniem fundamentów dawnego browaru. Zapuszczając się w różne części parku poszukiwacz nieznanych zabytków natknie się też na neoklasycystyczną herbaciarnię i neogotycką kaplicę, które z daleka wyglądają jak ruiny antycznych świątyń.

Warte zobaczenia jest również zdewastowane mauzoleum Lehndorffów. Kaplica rodowa wybudowana była w XIX wieku, w jej podziemnej części znajdowały się trumny ze szczątkami członków rodu. Niegdyś piękny budynek w kształcie ośmiobocznej rotundy, o sklepieniu gwieździstym, który popadł w ruinę sprawia specyficzne, niepokojące wrażenie. Metalowe, ozdobne krzyże otaczającego ją cmentarza i tajemnicza, odcięta od miasta okolica potęgują te odczucia i dodają kaplicy frapującego uroku.

Mauzoleum znajduje się na półwyspie, między Jeziorem Łabap a Jeziorem Sztynorckim i może być trudno do niego dotrzeć bez pokierowania przez miejscowych, którzy doskonale znają to klimatyczne miejsce.

Spytacie dlaczego sztynorckie sekrety nie są szeroko znane, a w pałacu nie mieści się obecnie żadne muzeum, wszak ze wszystkich budynków kompleksu jedynie kaplica uległa uszkodzeniu w czasie wojny? Niestety odrestaurowanie obiektu i przywrócenie go do życia przerasta obecnych właścicieli, a dawne wyposażenie pałacu od czasów powojennych znajduje się w posiadaniu olsztyńskiego muzeum.

Przepiękne miejsce coraz bardziej popada w ruinę i staje się zapomnianą częścią przeszłości regionu. Warto je odwiedzić będąc na Mazurach i zagłębić się w tę cudowną okolicę. Pałac rodu Lehndorffów zapada w pamięć i może stać się częścią cudownych opowieści o rodzinnym poszukiwaniu skarbów, tropieniu duchów i uczestniczeniu w przygodzie.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(58) "atrakcje Węgorzewa i okolic, pałac rodziny Lehndorffów " ["meta_desc"]=> string(140) "Niedaleko Węgorzewa, w Sztynorcie znajduje się pałac należący niegdyś do rodziny Lehndorffów. Poznaj jego historię. Poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(38) "Warmia i Mazury - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(18) "Magdalena Kozułko" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(54.13480572364340304147845017723739147186279296875) ["lng"]=> float(21.682634350620400454090486164204776287078857421875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: atrakcje Węgorzewa i okolic, pałac rodziny Lehndorffów

meta_keys:

meta_desc: Niedaleko Węgorzewa, w Sztynorcie znajduje się pałac należący niegdyś do rodziny Lehndorffów. Poznaj jego historię. Poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Warmia i Mazury - atrakcje turystyczne

author: Magdalena Kozułko

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: atrakcje Węgorzewa i okolic, pałac rodziny Lehndorffów

meta_keys:

meta_desc: Niedaleko Węgorzewa, w Sztynorcie znajduje się pałac należący niegdyś do rodziny Lehndorffów. Poznaj jego historię. Poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Magdalena Kozułko

meta_desc: Niedaleko Węgorzewa, w Sztynorcie znajduje się pałac należący niegdyś do rodziny Lehndorffów. Poznaj jego historię. Poleca veturo.pl