google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ustroń – na zdrowie

Ustroń to miejsce, w którym panuje cisza i spokój, a każdy spacer przypomina nam o tym jak cenne jest dla nas nasze dobre samopoczucie. Słychać szum strumyków, powietrze jest przejrzyste, a wokół roztaczają się ośnieżone, pokryte zielenią lub mieniące się na złoto stoki.

Ustroń – na zdrowieUstrońskie piramidy

Ewa Mościpan

Nazwa miasteczka nie bez powodu kojarzy się z miejscem ustronnym, spokojnym. Ustroń w przeciwieństwie do leżących nieopodal Wisły i Szczyrku, jest schronieniem dla szukających spokoju, a wszelkie aktywności sportowe są tutaj raczej ukierunkowane na zdrowie. Miasteczko szczyci się uzdrowiskową tradycją już od ponad dwustu lat, a obecnie jest uzdrowiskiem na skalę międzynarodową. Znajduje się tutaj mnóstwo sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Mówi się, że tutejsze borowiny i solanki należą do najlepszych w kraju. Swoich zwolenników posiada też jeden z bardziej interesujących obiektów prozdrowotnych – Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy, który proponuje leczenie metodami naturalnymi. Oczywiście w mieście nie może również zabraknąć tego co jest charakterystyczne dla każdego uzdrowiska – pijalni wód mineralnych. Obiekt ten jest bardzo nowoczesny, a szczególnym elementem jest w nim fontanna solankowa.

W Ustroniu punktem charakterystycznym jest szereg trójkątnych i dużych budynków. Jest to pewnego rodzaju unikat w skali kraju. Budowle te wizerunkiem przypominające nieco nasze wyobrażenia o UFO. Ich kształty prawdopodobnie miały nawiązywać do kształtów piramid, które ponoć roztaczają wokół siebie pozytywną, sprzyjającą samopoczuciu i zdrowiu aurę. Jadąc przez miasteczko można się ich doliczyć aż kilkunastu „Ustrońskich Piramid”. Do dziś nie zmieniły ona swojego wizerunku i przeznaczenia, a każdy z nich ma swoją widoczną nazwę, która jest jednocześnie nazwą danego ośrodka sanatoryjnego.

Szczególnym miejscem jest tutaj fabryczna zabudowa związana z istnieniem dawnej huty żelaza, dzięki której... Ustroń zyskał status uzdrowiska. To właśnie w hucie żelaza odkryto, że kąpiele w wodzie ogrzanej płynnym żużlem wielkopiecowym łagodzą wiele dolegliwości związanych z układem kostnym. Właśnie na terenie fabryki powstały pierwsze łaźnie, które później zmieniły miasto w zdrowotny kurort.

Ustroń jest skupiskiem atrakcji służących poprawie zdrowia i kondycji. Warto także wybrać się na dłuższy spacer po okolicy – znajdziemy tutaj mnóstwo górskich szlaków spacerowych, na których można rozkoszować się cudami przyrody. Organizowanych jest tutaj także wiele niestandardowych imprez związanych z ruchem i zdrowiem, takich jak Romantyczny Bieg Parami, rodzinne rajdy rowerowe lub marszobiegi. Miłośnicy adrenaliny mogą skorzystać z oferty parku linowego bądź przejechać się na torze saneczkowym. Jeśli jednak chcemy trochę spokojniej doznać relaksu i poczuć tutejszą naturę, możemy skorzystać z wygodnej kanapowej kolejki linowej, z której wygodnie możemy obejrzeć okolicę. Powodzeniem wśród kuracjuszy cieszą się tutaj kuligi, które kończą się często biesiadą przy ognisku.

W Ustroniu nie brakuje wydarzeń kulturalnych. Zazwyczaj organizuje się je w czterech miejscach: w Domu Kultury Prażakówka, w Muzeum Ustrońskim, w amfiteatrze lub na rynku. Są to najczęściej koncerty muzyczne, występy teatralne, a także wernisaże sztuki. Moim faworytem jest zdecydowanie Festival Folk organizowany cyklicznie w Ustroniu. Zjeżdżają się wówczas artyści z całej Europy, zaś atmosfera folkowej muzyki udziela się wszystkim. W państwowym Muzeum Ustrońskim na pewno atrakcję dla pań będzie stanowić stała wystawa twórczości tutejszych koronczarek. W mieście znajduje się także muzeum prywatne, które z kolei może zainteresować męską część kuracjuszy. Miejsce to nosi nazwę „Rdzawe Diamenty” i prezentuje zabytkowe motocykle. Związane z miejscem tym jest nietypowe cykliczne wydarzenie. Mianowicie raz na pewien czas przyjeżdżają tutaj pasjonaci tych wiekowych środków transportu na swoich motocyklach i wjeżdżają nimi na górę. Taki widok zgromadzonych i „ożywionych” zabytków na drodze wywiera ogromne wrażenie. W mieście jest też muzeum etnograficzne, a także dość interesujące muzeum chirurgii – tam na oglądanie eksponatów mogą jednak pozwolić sobie osoby o mocnych nerwach. Widok dawnych urządzeń medycznych, technik chirurgicznych i sposobów leczenia może wzbudzić fascynację lub przyprawić niektórych o zawrót głowy.

Będąc w Ustroniu warto zajrzeć także do Leśnego Parku Niespodzianek, w którym można z bliska podziwiać dziką przyrodę. Jednak o jego szczegółach nie będę pisać wszystkiego, gdyż jak sama nazwa wskazuje park powinien być niespodzianką dla każdego odwiedzającego to ustronne górskie miasteczko.

 

Na terenie miasta Wisły bierze swój początek królowa ...

Gmina Istebna położona jest na południowym krańcu województwa ...

W Cieszynie stworzono spacery edukacyjne dzięki którym można ...

Nie, nie całą rzekę, ale jej beskidzką imienniczkę ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/53/ustron-na-zdrowie/