Ustroń

Ustroń – na zdrowie

Ustroń to miejsce, w którym panuje cisza i spokój, a każdy spacer przypomina nam o tym jak cenne jest dla nas nasze dobre samopoczucie. Słychać szum strumyków, powietrze jest przejrzyste, a wokół roztaczają się ośnieżone, pokryte zielenią lub mieniące się na złoto stoki.

Nazwa miasteczka nie bez powodu kojarzy się z miejscem ustronnym, spokojnym. Ustroń w przeciwieństwie do leżących nieopodal Wisły i Szczyrku, jest schronieniem dla szukających spokoju, a wszelkie aktywności sportowe są tutaj raczej ukierunkowane na zdrowie. Miasteczko szczyci się uzdrowiskową tradycją już od ponad dwustu lat, a obecnie jest uzdrowiskiem na skalę międzynarodową. Znajduje się tutaj mnóstwo sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Mówi się, że tutejsze borowiny i solanki należą do najlepszych w kraju. Swoich zwolenników posiada też jeden z bardziej interesujących obiektów prozdrowotnych – Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy, który proponuje leczenie metodami naturalnymi. Oczywiście w mieście nie może również zabraknąć tego co jest charakterystyczne dla każdego uzdrowiska – pijalni wód mineralnych. Obiekt ten jest bardzo nowoczesny, a szczególnym elementem jest w nim fontanna solankowa.

Atrakcje Ustronia

W Ustroniu punktem charakterystycznym jest szereg trójkątnych i dużych budynków. Jest to pewnego rodzaju unikat w skali kraju. Budowle te wizerunkiem przypominające nieco nasze wyobrażenia o UFO. Ich kształty prawdopodobnie miały nawiązywać do kształtów piramid, które ponoć roztaczają wokół siebie pozytywną, sprzyjającą samopoczuciu i zdrowiu aurę. Jadąc przez miasteczko można się ich doliczyć aż kilkunastu „Ustrońskich Piramid”. Do dziś nie zmieniły ona swojego wizerunku i przeznaczenia, a każdy z nich ma swoją widoczną nazwę, która jest jednocześnie nazwą danego ośrodka sanatoryjnego.

Szczególnym miejscem jest tutaj fabryczna zabudowa związana z istnieniem dawnej huty żelaza, dzięki której… Ustroń zyskał status uzdrowiska. To właśnie w hucie żelaza odkryto, że kąpiele w wodzie ogrzanej płynnym żużlem wielkopiecowym łagodzą wiele dolegliwości związanych z układem kostnym. Właśnie na terenie fabryki powstały pierwsze łaźnie, które później zmieniły miasto w zdrowotny kurort.

Ustroń jest skupiskiem atrakcji służących poprawie zdrowia i kondycji. Warto także wybrać się na dłuższy spacer po okolicy – znajdziemy tutaj mnóstwo górskich szlaków spacerowych, na których można rozkoszować się cudami przyrody. Organizowanych jest tutaj także wiele niestandardowych imprez związanych z ruchem i zdrowiem, takich jak Romantyczny Bieg Parami, rodzinne rajdy rowerowe lub marszobiegi. Miłośnicy adrenaliny mogą skorzystać z oferty parku linowego bądź przejechać się na torze saneczkowym. Jeśli jednak chcemy trochę spokojniej doznać relaksu i poczuć tutejszą naturę, możemy skorzystać z wygodnej kanapowej kolejki linowej, z której wygodnie możemy obejrzeć okolicę. Powodzeniem wśród kuracjuszy cieszą się tutaj kuligi, które kończą się często biesiadą przy ognisku.

W Ustroniu nie brakuje wydarzeń kulturalnych. Zazwyczaj organizuje się je w czterech miejscach: w Domu Kultury Prażakówka, w Muzeum Ustrońskim, w amfiteatrze lub na rynku. Są to najczęściej koncerty muzyczne, występy teatralne, a także wernisaże sztuki. Moim faworytem jest zdecydowanie Festival Folk organizowany cyklicznie w Ustroniu. Zjeżdżają się wówczas artyści z całej Europy, zaś atmosfera folkowej muzyki udziela się wszystkim. W państwowym Muzeum Ustrońskim na pewno atrakcję dla pań będzie stanowić stała wystawa twórczości tutejszych koronczarek. W mieście znajduje się także muzeum prywatne, które z kolei może zainteresować męską część kuracjuszy. Miejsce to nosi nazwę „Rdzawe Diamenty” i prezentuje zabytkowe motocykle. Związane z miejscem tym jest nietypowe cykliczne wydarzenie. Mianowicie raz na pewien czas przyjeżdżają tutaj pasjonaci tych wiekowych środków transportu na swoich motocyklach i wjeżdżają nimi na górę. Taki widok zgromadzonych i „ożywionych” zabytków na drodze wywiera ogromne wrażenie. W mieście jest też muzeum etnograficzne, a także dość interesujące muzeum chirurgii – tam na oglądanie eksponatów mogą jednak pozwolić sobie osoby o mocnych nerwach. Widok dawnych urządzeń medycznych, technik chirurgicznych i sposobów leczenia może wzbudzić fascynację lub przyprawić niektórych o zawrót głowy.

Będąc w Ustroniu warto zajrzeć także do Leśnego Parku Niespodzianek, w którym można z bliska podziwiać dziką przyrodę. Jednak o jego szczegółach nie będę pisać wszystkiego, gdyż jak sama nazwa wskazuje park powinien być niespodzianką dla każdego odwiedzającego to ustronne górskie miasteczko.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(111) "Ustroń – na zdrowie - Atrakcje turystyczne Ustronia, Ustroń ciekawe miejsca, Atrakcje w Ustroniu, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(89) "Ustroń - ciekawe miejsce na mapie Polski. Zobacz atrakcje turystyczne - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Beskidy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(13) "Ewa Mościpan" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.7163081177913994679329334758222103118896484375) ["lng"]=> float(18.8058471653501015907750115729868412017822265625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Ustroń – na zdrowie - Atrakcje turystyczne Ustronia, Ustroń ciekawe miejsca, Atrakcje w Ustroniu, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Ustroń - ciekawe miejsce na mapie Polski. Zobacz atrakcje turystyczne - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Beskidy - atrakcje turystyczne

author: Ewa Mościpan

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Ustroń – na zdrowie - Atrakcje turystyczne Ustronia, Ustroń ciekawe miejsca, Atrakcje w Ustroniu, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Ustroń - ciekawe miejsce na mapie Polski. Zobacz atrakcje turystyczne - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Ewa Mościpan

meta_desc: Ustroń - ciekawe miejsce na mapie Polski. Zobacz atrakcje turystyczne - poleca veturo.pl