"Dama z łasiczką" - Bogumiła i Marian Kelar

Muzeum Bursztynu w Krakowie

Autentyczna Bursztynowa Komnata to tajemniczy, zaginiony skarb. Dopóki jej zagadka nie zostanie rozwiązana, nacieszmy się pięknymi eksponatami, zgromadzonymi w Muzeum Bursztynu. Poznaj bursztynowe serce Krakowa.

Muzeum Bursztynu w Krakowie? Przecież ten cenny kamień kojarzony jest przede wszystkim z północnymi częściami Polski. Pochodzi z morza – to właśnie ono go uformowało i powołało do życia. Lokalizacja nie jest jednak przypadkowa. Kraków jest – po Gdańsku – jedną ze Światowych Stolic Bursztynu. Ten silnie związany z Polską skarb doczekał się więc tutaj swojego muzeum. Za sprawą pomysłodawcy, Tomasza Mikołajczyka, w centrum miasta podziwiać można najpiękniejsze okazy, które zadziwiają barwą, fakturą i kształtem. Miejsce to kryje także wiele niespodzianek, których próżno szukać gdzie indziej. Jakich?

Pierwsze wKrakowie Muzeum Bursztynu powstało z wielkiej pasji pomysłodawcy, który przede wszystkim pragnął pokazać swoim gościom walory estetyczne bursztynu, jak również zwrócić uwagę na jego unikatowość, szczególne cechy i naturalną urodę. Na niespełna 300 metrach kwadratowych powierzchni zgromadzono eksponaty, które nie tylko zadziwią zwiedzających, ale także przekażą zapisaną w nich opowieść o historii powstania oraz skomplikowanym procesie obróbki. Tajemnice bursztynu bałtyckiego odkryć można podczas oglądania wystawy „Bursztyn – jego piękno i dzieje”, przygotowanej przez Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W gablotach zgromadzono nie tylko przykłady wykorzystania bursztynu w sztuce współczesnej, czy biżuterię stylizowaną na dawną, ale także naturalne formy skamieniałej żywicy. Takie zestawienie pozwoli zwiedzającym wyobrazić sobie drogę od początkowej postaci po efekt końcowy różnych rodzajów obróbki.

Fundamentem, na którym powstało Muzeum Bursztynu jest nie tylko pasja, wyobraźnia i zaangażowanie. Projekt zakłada misję edukacyjną, w ramach której powstało także Laboratorium Bursztynu. Na jego potrzeby umieszczono tutaj jedyny w Krakowie i jeden z trzech wykorzystywanych w tym celu w Polsce spektrometrów. Dzięki niemu naukowcy mogą prowadzić badania nad autentycznością bursztynów. Zaawansowana technologia, której zadaniem jest rozpoznanie falsyfikatów i wszelkiego rodzaju modyfikacji, Muzeum Bursztynu udostępnia wszystkim zainteresowanym. Każdy, kto czuje głód wiedzy, powinien sprawdzić, czy rozróżni  cenny kamień od zwykłego kamyka. Na pamiątkę pozostanie specjalny certyfikat, wydawany przez muzeum.

Muzeum Bursztynu znajduje się w samym centrum miasta przy ulicy św. Jana 2 w Krakowie. Goście mogą je zwiedzać codziennie w godzinach 9-21. Wstęp na ekspozycje jest bezpłatny. W sklepiku przy muzeum można kupić biżuterię, rzeźby lub przedmioty użytkowe wykonane z bursztynu. Poczytać o historii bursztynu zwiedzający mogą przy kawie lub herbacie w kawiarnianym ogródku.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(68) "Muzeum Bursztynu, Muzeum w Krakowie, Atrakcje Turystyczne, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(114) "Bursztynowa Komnata - atrakcja i ciekawe miejsce w Krakowie. Na veturo.pl dowiesz się więcej o Muzeum Bursztynu." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(34) "Małopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(16) "19.9841308565932" ["lng"]=> string(15) "50.062781566665" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Muzeum Bursztynu, Muzeum w Krakowie, Atrakcje Turystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Bursztynowa Komnata - atrakcja i ciekawe miejsce w Krakowie. Na veturo.pl dowiesz się więcej o Muzeum Bursztynu.

watermark:

interesting_places: Małopolska - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Muzeum Bursztynu, Muzeum w Krakowie, Atrakcje Turystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Bursztynowa Komnata - atrakcja i ciekawe miejsce w Krakowie. Na veturo.pl dowiesz się więcej o Muzeum Bursztynu.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Bursztynowa Komnata - atrakcja i ciekawe miejsce w Krakowie. Na veturo.pl dowiesz się więcej o Muzeum Bursztynu.