Kraków, Rynek

Kraków przewodnik – czyli co warto wiedzieć, organizując wycieczkę do Grodu Kraka

Aby wyjazd turystyczny naprawdę cieszył, dobrze jest wyeliminować z niego stres i ryzyko przykrych niespodzianek. Dobra organizacja to podstawa (co oczywiście nie wyklucza spontaniczności i odrobiny szaleństwa!). Jeśli zamierzacie Państwo spędzić dzień, weekend lub dłuższy czas w Krakowie (z sympatią, rodziną, przyjaciółmi, wycieczką), przeczytajcie, co warto wiedzieć przed przyjazdem!

Trudna sztuka wyboru

Kraków i okolice to obszar wyjątkowy pod względem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Warto wspomnieć, że znajduje się tu kilka obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – po pierwsze cały zespół urbanistyczny krakowskiego Starego Miasta i Kazimierza, Kopalnie Soli w Wieliczce i w Bochni, Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz teren dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

W samym Krakowie znajdują się setki miejsc i obiektów o wyjątkowym znaczeniu historycznym i historyczno-artystycznym. Katedra i Zamek Królewski, kościół śś. Piotra i Pawła na ul. Grodzkiej, bazyliki Dominikanów i Franciszkanów, Rynek z Kościołem Mariackim i Sukiennicami, kwartał uniwersytecki z Collegium Maius i kolegiatą św. Anny oraz pozostałości średniowiecznych murów miejskich to punkty obowiązkowe na dobry początek odkrywania cudów Krakowa. Jeśli zechcecie Państwo poznać dokładniej wspaniałości Wawelu, wybierając np.  którąś z zamkowych tras muzealnych (mnóstwo porad praktycznych na temat  zwiedzania Wzgórza Wawelskiego znajdziecie na http://krakowzwiedzanie.pl/zwiedzanie-wawelu/), a do tego rewelacyjne, multimedialne Muzeum w Podziemiach Rynku, to Kazimierz powinniście sobie zostawić na kolejny dzień.

Ta dzielnica również ma do zaoferowania liczne, zapierające dech w piersiach atrakcje! Kwartał żydowski utworzony w XV wieku należy do najciekawszych, najstarszych i najlepiej zachowanych w Europie (można tu obejrzeć aż 7 bożnic), a w części chrześcijańskiej dzielnicy (niegdyś odrębnego miasta) wznoszą się wspaniałe kościoły – Bożego Ciała i św. Katarzyny oraz klasztor i kościół Paulinów na Skałce.

Dodajmy do tego wszystkiego Nową Hutę, Podgórze z obszarem dawnego getta, Fabrykę Schindlera oraz krakowskie sanktuaria, klasztory (zwłaszcza tynieckie opactwo Benedyktynów), kopce i muzea (już tylko Muzeum Historyczna Miasta Krakowa i Muzeum Narodowe mają wiele oddziałów z bardzo ciekawymi ekspozycjami). Pamiętajmy również, że zwiedzanie może się odbywać pieszo, a także np. busem, dorożką, rowerem, segwayem czy meleksem.

Jak Państwo widzicie, zaplanowanie zwiedzania Krakowa wiążę się z podjęciem mnóstwa decyzji. Z pewnością przyda się Wam fachowa rada i pomoc, a przynajmniej dostęp do najważniejszych informacji na temat zwiedzania Krakowa. Wszystko to znajdziecie na http://krakowzwiedzanie.pl/. Przekonacie się, spośród ilu szlaków, wycieczek tematycznych i kreatywnych pomysłów na odkrywanie jednego z najstarszych miast w Polsce możecie skorzystać. Znajdziecie tu również znakomitą ofertę usług przewodnickich. Bonusowym dodatkiem do nich jest bezpłatna pomoc w zarezerwowaniu noclegów, posiłków i biletów wstępu.

No właśnie, przed kolejnym wyborem stajecie Państwo, wybierając nocleg. Baza noclegowa w Krakowie jest ogromna i zróżnicowana. Standard, lokalizacja i cena to trzy najważniejsze czynniki, które warto wziąć pod uwagę. Pamiętajcie Państwo również, żeby noclegi rezerwować z odpowiednim,  kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych grup i newralgicznych terminów, takich jak np. Andrzejki, Mikołajki, Sylwestra czy wszystkie długie weekendy.

Kraków przewodnik potrzebny od zaraz
Niezależnie od tego czy jesteście Państwo organizatorami większej wycieczki czy przybywacie do Krakowa prywatnie, przewodnik może się okazać ogromną pomocą. Zwiedzając z przewodnikiem, nie tylko macie okazję poznawać Kraków z kimś, kto zna i rozumie historię miasta i lokalny koloryt, zyskujecie również dostęp do jego/jej wiedzy np. na temat czasu potrzebnego na dojścia/dojazdy i zwiedzanie poszczególnych atrakcji.

Pamiętajcie również,  że wybór przewodnika z licencją daje Wam pewność, że jest on dobrze przygotowany merytorycznie (aby uzyskać taki dokument trzeba zdać trudny egzamin z historii i znajomości zabytków Krakowa). Papierowy Kraków przewodnik nie ma niestety możliwości udzielenia odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie przyjdą Wam do głowy, „żywy” natomiast z pewnością zrobi wszystko, co w jego mocy, aby Wam pomóc.

Kraków to miasto piękne i przyjazne. Planujecie Państwo urlop właśnie tutaj? Nie mogliście dokonać lepszego wyboru!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(69) "Kraków przewodnik - co zobaczyć w Krakowie, Małopolska - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(96) "Co ciekawego zwiedzić i zobaczyć w Krakowie? Veturo.pl poleca przewodnik po mieście Królów." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(34) "Małopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.0540830844721966741417418234050273895263671875) ["lng"]=> float(19.93512153347079873810798744671046733856201171875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Kraków przewodnik - co zobaczyć w Krakowie, Małopolska - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Co ciekawego zwiedzić i zobaczyć w Krakowie? Veturo.pl poleca przewodnik po mieście Królów.

watermark:

interesting_places: Małopolska - atrakcje turystyczne

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kraków przewodnik - co zobaczyć w Krakowie, Małopolska - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Co ciekawego zwiedzić i zobaczyć w Krakowie? Veturo.pl poleca przewodnik po mieście Królów.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Co ciekawego zwiedzić i zobaczyć w Krakowie? Veturo.pl poleca przewodnik po mieście Królów.