google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Oglądając świat przez kolorowe szkło - Muzeum Witrażu

Kraków inaczej? Może sztuka zaklęta w kolorowych szkiełkach, przez które  oglądany przez nas świat jest piękniejszy? Dzieła najwybitniejszych polskich artystów oraz proces powstawania nowych prac zobaczymy w Muzeum Witrażu. 

Oglądając świat przez kolorowe szkło - Muzeum WitrażuMuzeum witrażu

Mat. prasowe

 

To nie jest zwyczajne muzeum. Prawdopodobnie słyszałeś to nie raz, ale w tym wypadku się nie zawiedziesz. Muzeum Witrażu to przestrzeń, gdzie harmonijną całość tworzy ekspozycja wraz z istniejąca obok czynną pracownią. Tutaj nie tylko zobaczymy efekty tworzenia, ale także sam proces powstawania misternych dzieł sztuki, a jest on tym bardziej ciekawy, gdyż niezmienny od setek lat. Pracownia w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński działa w tym miejscu nieprzerwanie od 1902 roku. W ciągu tych lat powstały w niej najwybitniejsze polskie dzieła, a z zakładem współpracowali najwybitniejsi artyści początku XX wieku. Muzeum jest więc ciągle „żywe”, choć przenosi swoich gości do odległych czasów.

Jednym z niezmienionych od tylu lat elementów jest także kamienica i jej struktura. Budynek, w którym dziś znajdują się ekspozycje została wybudowana na potrzeby pracowni i właśnie do niej dostosowana. Każde pomieszczenie pełni inną, ważną funkcję w procesie tworzenia witraży. Teraz także i my możemy podążać szlakiem produkcyjnym i poznawać tajemnice mistrzów tej sztuki. Ponadto, przy odrobinie szczęścia, zobaczymy twórców w trakcie pracy, gdyż pracownia witraży nadal funkcjonuje i realizuje coraz to nowe zamówienia. Nadal czuć tutaj także ducha tych, którzy zapadli w pamięci – prawdziwych artystów, m.in.: Józefa Mehoffera, Karola Frycza, Wojciecha Jarzębowskiego oraz bratanka Jana Matejki i długoletniego dyrektora pracowni, Stefana.

Wystawa stała Muzeum Witrażu składa się z cennych eksponatów. Jednym z najbardziej wartościowych dzieł tej sztuki jest projekt Józefa Mehoffera „Św. Teresa z aniołami”, pochodzący z 1939 roku. Oprócz prac już ukończonych o znacznych walorach nie tylko artystycznych, ale i historycznych, goście muzeum mogą zobaczyć także witraże, nad którymi jeszcze trwają prace. Zostały one rozłożone na sztalugach we wszystkich pomieszczeniach, jak również w kawiarni, gdzie zmęczony turysta może odpocząć, jednocześnie podziwiając barwne dzieła sztuki.

Zwiedzanie, to mało? Skomplikowaną sztukę tworzenia misternych witraży można w muzeum poznać w praktyce. Specjalnie dla swoich gości oferuje ono 2-godzinne warsztaty prowadzone przez prawdziwych mistrzów. Uczestnicy otrzymają materiały, dzięki którym własnoręcznie stworzą niewielki, ale stanowiący cenna pamiątkę witraż. Cena warsztatów pod okiem ekspertów to 230 zł. Minimalny rozmiar grupy to 5 osób. Istnieje możliwość przeprowadzenia takich lekcji w języku angielskim. Wystarczy wiec przyjechać do Krakowa ze znajomymi i na krótką chwile stać się artystą.
Muzeum Witrażu znajduje się przy al. Krasińskiego 23 w Krakowie. Zwiedzanie dla turystów indywidualnych jest możliwe jedynie z przewodnikiem i w ustalonych godzinach bez konieczności dodatkowej rezerwacji. Wycieczki w języku polskim odbywają się w czwartki, piątki i soboty o godzinie 13. Należy przybyć najpóźniej 15 minut przed godziną zwiedzania. Bilet normalny kosztuje 25 zł, ulgowy 18 zł. Dostępne są także bilety dla czteroosobowej rodziny (dwoje dorosłych i dwoje dzieci) za 72 zł.

 

Gdy wybierasz się na wypoczynek, musisz zadbać nie ...

Auschwitz - czyli jedno z najważniejszych miejsc w ...

Wylatujesz na urlop i zamierzasz zostawić auto na ...

Najstarsza kopalnia soli w Polsce zaprasza do przeżycia ...

Zobaczyć Biskupin, Monte Cassino, Bitwę pod Grunwaldem i ...

Najważniejsza w Krakowie trasa turystyczna zaczyna się na ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/591/atrakcje-krakow-muzeum-witrazu/