Izmir, Turcja

Izmir – atrakcje turystyczne

Leżący na wybrzeżu Morza Egejskiego Izmir to trzecie pod względem wielkości miasto w Turcji. Posiada ono również niezwykle długą i interesującą historię. Od czasów starożytnych do XV wieku Izmir nosił nazwę Smyrna. Obecnie stanowi on jeden z centralnych punktów tureckiej turystyki i rekreacji.

Dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi, Izmir jest słoneczny przez cały rok – lata są gorące, a zimy łagodne, co oczywiście przyciąga turystów. Dodatkową atrakcją są plaże i błękitna, przejrzysta woda, która zachęca do wszelkiego rodzaju aktywności oraz sportów wodnych. W Izmirze znajduje się także wiele zabytków i miejsc o znaczeniu historycznym. Wybrzeże miasta słynie natomiast z restauracji serwujących najlepsze owoce morza, klimatycznych kawiarni i innych miejsc rozrywki.

Największe atrakcje turystyczne w Izmirze to m.in.:

Malowniczy Kordon

Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w Izmirze jest jego nadbrzeże o nazwie Kordon. To jedno z najpopularniejszych miejsc do podziwiania zachodu słońca i relaksu w sezonie wiosenno – letnim nad Morzem Egejskim. Kordon, niegdyś słynący z lewantyńskich rezydencji charakterystycznych dla İzmiru, nadal posiada pewne atrakcje architektoniczne, w których można znaleźć ślady przeszłości. W Kordonie znajdziemy również wiele luksusowych restauracji, barów, kawiarni i pubów.

Wieża Zegarowa

Wieża Zegarowa w Izmirze to symbol miasta. Została ona zbudowana w 1901 roku z okazji 25. rocznicy wstąpienia na tron sułtana Imperium Osmańskiego – Abdülhamida II i liczy 25 metrów wysokości. Zegar natomiast był prezentem od niemieckiego cesarza Wilhelma II. Zielone i czerwone mozaiki użyte w konstrukcji Wieży Zegarowej, której budowy podjął się pochodzący z İzmiru francuski architekt – Raymond Charles Pere, zostały przywiezione z Efezu, a kamienie stanowiące główną bryłę dostarczono z Sarayköy.

Zachodnie Wybrzeże Izmiru i Karşıyaka

Odwiedzając Izmir warto wybrać się również na wycieczkę wzdłuż dzielnicy Karşıyaka. Dzięki orzeźwiającej, chłodzącej bryzie znad Zatoki Izmirskiej, latem jest tu naprawdę przyjemnie. Wokół Karşıyaka znajdują się liczne pałace i rezydencje oraz inne atrakcje turystyczne. Oprócz tego można udać się na wycieczkę promem, który odpływa z Bostanlı, Üçkuyular, Konak i Karşıyaka i cieszyć się pięknem Morza Egejskiego.

Legendarny Zamek Kadifekale

Kadifekale – czyli zamek zlokalizowany na górze Pagos, związany jest z legendą o założeniu Izmiru przez Aleksandra Wielkiego. Według tej opowieści król zasnął pod drzewem podczas polowania na górze Pagos, a w jego śnie pojawiły się dwie Nemezis (nimfy wodne), prosząc go, aby zbudował tu nowe miasto. Starożytna Smyrna została założona na górze Pagos w IV wieku p.n.e., na wysokości 186 m n.p.m. Do dziś przetrwały mury północne i wschodnie oraz pięć baszt zamku. Wysokość wież wynosi 20-35 metrów, natomiast wewnątrz zamku znajduje się duża łukowata cysterna z okresu bizantyjskiego oraz pozostałości meczetu.

İnciraltı i Muzeum Marynarki Wojennej

İnciraltı od lat jest jednym z ulubionych miejsc weekendowych wycieczek mieszkańców İzmiru. Teren ten obecnie jest pełen restauracji i ogrodów, stanowiąc duży obszar rekreacyjny i rozrywkowy. Muzeum Marynarki Wojennej w İnciralti to jedno z niewielu muzeów tego rodzaju w Turcji i z pewnością zaciekawi wszystkich zainteresowanych tą tematyką.

Çeşme

Położony na zachód od İzmiru, Półwysep Çeşme, to miejsce jednych z najlepszych kurortów posiadających najpiękniejsze plaże na świecie. Nic dziwnego, że region jest pełen turystów, jeśli weźmie się pod uwagę jego przepiękne plaże, bogate życie nocne, pyszne jedzenie, nowoczesne i luksusowe obiekty oraz możliwość uprawiania wielu aktywności – bo to idealne miejsce do żeglowania, windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania, jazdy na rowerze i trekkingu.

Miasto Efez

Oddalony ok. 80 km od Izmiru Efez to jedno z największych i najbardziej imponujących starożytnych miast w Turcji i na świecie. Jego olbrzymie znaczenie dla kultury i historii zostało podkreślone poprzez wpisanie w 2015 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Efez nawiązuje również do historii chrześcijaństwa w regionie. To tutaj św. Paweł napisał „Pierwszy list do Koryntian”, a św. Jan zgodnie z tradycją napisał swoją Ewangelię. Niektóre źródła podają, że Efez jest miejscem ostatniego spoczynku Maryi, a jednym z najczęściej odwiedzanych tu miejsc jest Bazylika Matki Bożej. Efez pełnię świetności i rozwoju przechodził w czasach Imperium Rzymskiego, jako stolica Azji Mniejszej. Dziś turyści przyjeżdżają tu, aby na własne oczy zobaczyć historię tego miasta.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(10) { ["address"]=> string(13) "Izmir, Turcja" ["lat"]=> float(38.42373400000000316367732011713087558746337890625) ["lng"]=> float(27.1428259999999994533936842344701290130615234375) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJzcpip2LYuxQR_uicpaG7jGI" ["name"]=> string(5) "Izmir" ["city"]=> string(5) "Izmir" ["state"]=> string(5) "Izmir" ["country"]=> string(6) "Turcja" ["country_short"]=> string(2) "TR" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: