Tarnów

Małopolska nie tylko na weekend

Atrakcyjna trasa, sprawdzone miejsca, zabytki, karczmy, winnice, hotele, kwatery agroturystyczne, stadniny koni, szlaki rowerowe i piesze, a to wszystko w jeden długi weekend. Naszą trasę rozpoczniemy od Niepołomic.

Niepołomice – Noc w królewskiej rezydencji

Niepołomicki zamek został wzniesiony w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. W XVI wieku zamek przebudowano, wznosząc wspaniałą renesansową rezydencję królewską. Zniszczony i ograbiony przez Szwedów w czasie potopu stopniowo popadał w ruinę. Strawiony przez pożar w 1800 roku został przebudowany przez Austriaków i zaadoptowany na koszary. W czasie drugiej wojny światowej wycofujący się Niemcy wysadzili magazyn amunicji znajdujący się w zamku. 

W odbudowanej po 1991 roku królewskiej rezydencji urządzono hotel. Zamek Królewski Boutique Hotel w Niepołomicach jest jedynym hotelem w Polsce urządzonym  dawnej rezydencji królewskiej.

Hotel posiada 20 pokoi i 4 apartamenty królewskie. Każdy z pokoi ma swego patrona – władcę Polski, który w szczególny sposób jest związany z historią Zamku Królewskiego.  Nocne zwiedzanie zamku może przyprawić o dreszczyk emocji. Ponoć w jasne, księżycowe noce na krużgankach zamkowych widywana jest postać subtelnej blondynki o jasnej alabastrowej cerze. Ubrana jest w suknię haftowaną perłami i kamieniami, w perłowy czepiec z perłową opaską zachodzącą pod brodę. Na czepiec nałożony jest mały aksamitny beret dekorowany naszytymi złotymi blaszkami. To duch Barbary Radziwiłłówny ukochanej żony Zygmunta Augusta. Według legendy w podziemiach niepołomickiego zamku jest miejsce tajemnej mocy zwanej czakramem.  Moc tę odczułem na sobie, bo spałem tak mocno w wygodnym łóżku, że ledwie się obudziłem na pyszne śniadanie.

Informacje praktyczne:

Zamek można zwiedzać od 1 maja do 30 września czynne codziennie od 10.00 – 18.00

od 1 października do 30 kwietnia czynne codziennie od 10.00 -17.00 

Ceny biletów normalny: 15 zł, ulgowy: 10 zł bilet rodzinny: 30 zł 

Hotel: cena pokoju dwuosobowego -320 za dobę  tel:  + 48 12 261 98 00 

Małopolskim Szlakiem Architektury Drewnianej

Na Szlaku w Małopolsce liczącym ponad 1500 km można podziwiać aż 255 obiektów. Należą do nich malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny. My odwiedzimy tyko kilka z nich, pierwszy to Dwór Feillów w Woli Zręczyckiej położony 21 km od Niepołomic.

Dwór Feillów zwany często Dworem Bella Vita  został zbudowany w latach 1876-79 przez rodzinę Feillów. Do dnia dzisiejszego przetrwał w prawie niezmienionej formie. Parterowy budynek dworu jest częściowo podpiwniczony, posadowiony na kamiennych fundamentach. Ściany zewnętrzne i stropy zbudowano z bali modrzewiowych w konstrukcji zrębowej. Obiekt posiada dach łamany, pokryty dachówkami. Wejście prowadzi przez ganek po stopniach z piaskowca, a cztery kolumny znajdujące się na froncie budynku nawiązują charakterem do stylu doryckiego. Obecnie w dworku funkcjonuje elegancki pensjonat oraz muzeum. Informacje praktyczne:

Muzeum można zwiedzać wyłącznie po uprzednim ustaleniu terminu, drogą e-mailową lub przez telefon,  w godzinach 10.00-14.00 oraz 16.00-18.00.

Dwór Feillów Wola Zręczycka. Zręczyce 51 32-420 Gdów​

tel: 12 281 06 51 e-mail: dwor.feillow (.) gmail.com

Niecałe 9 km dalej kolejny obiekt na szlaku architektury drewnianej. Kościół św. Bartłomieja w Łapanowie zbudowano w 1529 r., a odbudowano po zniszczeniach w 1614 r. wraz z nową kaplicą przy nawie. Nawa i prezbiterium przykryte są wspólnym dachem dwuspadowym. Na skraju nawy i prezbiterium znajduje się barokowa wieżyczka sygnaturkowa z latarnią i cebulką. Wnętrze zdobi polichromia z 1843 r. wykonana przez Mecnera i Wojciechowskiego. Późnobarokowy ołtarz główny, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzi z 1873 r. Ołtarze boczne datowane są również na XIX w. W kościele znajdują się też obrazy: Matka Boska XVII w, Przemienienie Pańskie oraz św. Barbara z XVII w. Otwarty od 01.05-30.09.

Agroturystyka z certyfikatem

To nie żart.  Zaledwie 2 km od Łapanowa znajduję się urokliwe miejsce – Frankówka Mała

Małopolska Organizacja Turystyczna od 2011 roku realizuje projekt „Małopolska Trasa Smakoszy – Certyfikacja Regionalnych Karczm Małopolski jako element podnoszenia jakości usług turystycznych” zadaniem programu jest wypromowanie obiektów gastronomicznych o najwyższym standardzie i jakości świadczonych usług oraz zaprezentowaniu małopolskiego dziedzictwa kulinarnego. W ramach tego programu w roku 2016 działa projekt „Wieś dla smakoszy”. Polecane są ciekawe miejsca o walorach turystycznych, przystosowane do prezentacji, degustacji, warsztatów i sprzedaży produktu lokalnego.

Frankówka Mała 

Takim uroczym miejscem jest „Frankówka Mała”. Dostępna dla turystów tylko w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień).  Mieści się tu Edukacyjny Ośrodek Plenerowy i Lokalna Informacja Turystyczna, Właściciele Państwo Anna i Piotr Rogozińscy zapraszają wszystkich na pogawędki przy wspólnym gotowaniu. Uroczy gawędziarze są prawdziwą kopalnią wiedzy na temat tego co warto zobaczyć w okolicy i gdzie spróbować lokalnych przysmaków. Miejsce szczególnie polecane na plenerowe warsztaty dla dzieci.Anna i Piotr Rogozińscy. Cichawka 10732-740 Łapanów tel: 661 061 436; 609 787 122 

Królówka – Karczma na Wodzie

Dalej z Cichawki drogą lokalną 8 km do Królówki do Karczmy na Wodzie. To niezwykły, wzniesiony na palach drewniany budynek, nakryty strzechą z bardzo ciekawą dekoracją wnętrza. Duży plac zabaw dla dzieci i atrakcja jaką są ryby podpływające pod taras karczmy. Obok karczmy parking na 60 pojazdów.  Specjalnością zakładu jest pstrąg. Duże porcje za umiarkowaną cenę ok. 25 zł. za obiad.

Obiekt czynny od kwietnia do października, piątek- niedziela od godz. 14 do 19.

Nowy Wiśnicz – nie tylko zamek

Około 5 km drogą lokalną docieramy do Nowego Wiśnicza. O największej atrakcji jaką jest zamek pisaliśmy już wcześniej na łamach naszego portalu, ale prawdziwym hitem jest Bastion Virtual Reality. Otwarty w kwietniu br. Za 14 zł czeka cię podróż do przeszłości w technologii VR. Wrażenia tak silne, że na pokazie niektóre osoby aż spadły z krzeseł. 

Informacje praktyczne:

Zwiedzanie zamku: od wtorku do piątku w godz. 10:00-16:00 (ostatnie wejście z przewodnikiem o godz. 14:30) – soboty, niedziele i święta w godz. 11:00-15:00 (ostatnie wejście z przewodnikiem o godz. 13:30)Ceny biletów dość wysokie. Czteroosobowa rodzina musi się liczyć z wydatkiem około 80 zł. 

Będąc w Wiśniczu warto zobaczyć Dwór Koryznówka.  Dworek wraz z wyposażeniem zachował pierwotny wygląd z XIX w, od 1981 r. w jego wnętrzu mieści się muzeum biograficzne poświęcone Janowi Matejce. Obok mebli i sprzętów z XVIII–XIX w. w skład ekspozycji wchodzą obrazy, rysunki (np. portrety rodziny Giebułtowskich i karykatury mieszkańców dworku) oraz przedmioty związane z Janem Matejką, m.in. fortepian, na którym grywał mistrz. Godziny otwarcia: wtorek- sobota10.00-14.00 niedziela: 11.00-15.00 poniedziałek: nieczynne. 

Lipnica Murowana –  Kościół z Listy Światowego Dziedzictwa UNECO

Wracamy na Szlak Architektury Drewnianej. Niecałe 9 km dalej Lipnica Murowana a  w niej  Kościół św. Leonarda Ten obiekt trzeba zobaczyć koniecznie. To jeden z najsławniejszych zabytków Małopolski. Powstał pod koniec XV w., choć według legendy zbudowany został około 1141 r., na miejscu pogańskiej świątyni (gontyny), o czym świadczyć ma  podpierający od tyłu ołtarz główny słup Światowida z wizerunkiem słowiańskiego bożka. 

Na szczególną uwagę zasługują we wnętrzu polichromie ornamentalne i figuralne szczelnie pokrywające ściany i powały. Najstarsze pochodzą z XV w. Niegdyś wnętrze świątyni zdobiły 3 gotyckie ołtarze – główny św. Leonarda z początku XVI w. Adoracji Dzieciątka Jezus z końca XV w. i św. Mikołaja z ok. 1525 r. Skradzione w 1992 r. zostały zastąpione kopiami , a odzyskane oryginały zostały umieszczone w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Do ciekawszych elementów wyposażenia należy rzadki instrument muzyczny – pozytyw szkatulny – skrzynkowy instrument organowy, jeden z zaledwie siedmiu tego rodzaju w Polsce. W2003 r. Kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNECO. zwiedzanie tylko z przewodnikiem: V–VI i IX–X pn.–sb. 9.00–17.00, nd. i święta 13.00–17.00, VII–VIII pn.–sb. 9.00–18.00, nd. i święta 13.00–17.00, XI–III otwierany po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym lub mailowym; 3 zł, ulg. 2 zł.

Warto zobaczyć w okolicy 

Rezerwat Kamienie Brodzińskiego 

Między Lipnicą Murowaną a Nowym Wiśniczem utworzony został Lipnicko-Wiśnicki Park Krajobrazowy. Na jego terenie w miejscowości Lipnica Górna i Rajbrot położona jest góra Paprotnia (440 m.npm), gdzie znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej „Kamienie Brodzińskiego”. Kamienie Brodzińskiego to bardzo malownicza grupa 9 skał w kształcie baszt, grzybów, ambon i skalnych występów. Największy z ostańców zwany Wielkim Kamieniem ma wysokość ok. 10 m i długość 16 m. Znajduje się na szczycie wzgórza.

Najłatwiej dość do Kamieni Brodzińskiego odcinkiem niebieskiego szlaku od drogi nr 966 z parkingu obok restauracji „Zajazd pod Kamieniem” 

Pałac Goetzów Okocimskich w Brzesku

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, na zlecenie Jana Albina Goetza Okocimskiego – właściciela miejscowego browaru. Pałac uznawany był za jedną z najokazalszych rezydencji w Polsce. 

Urządzony niezwykłym przepychem imponował swoją wielkością. Na powierzchni 5.594 m2 o kubaturze ponad 44 tysięcy m3 znajdowało się 254 pokoje, sale i inne pomieszczenia. Pokoje i sale reprezentacyjne wypełniały dzieła sztuki, stylowe meble, kryształowe żyrandole i obrazy słynnych malarzy Wyspiańskiego. Malczewskiego, Boznańskiej, Fabijańskiego, Kossaków, Popiela i innych. Pałac otaczał 40 hektarowy park z naturalnym lasem i ogrodem pełnym egzotycznych roślin. 

W czasie II wojny światowej cenne wyposażenie pałacu zostało zrabowane. Obecnie po długoletnich pracach konserwatorskich ponownie otwarty dla zwiedzających. Od poniedziałku do piątku, w godz. 10-16 oraz w soboty i niedziele w godz. 10-17 wszyscy chętni mogą podziwiać rezydencję założycieli brzeskiego browaru. Bilet wstępu kosztuje 9 zł dla osoby dorosłej oraz 6 zł dla dzieci, możliwe jest również wynajęcie przewodnika, wiąże to się z opłatą w wysokości 65 zł. 

Browar Okocim 

Miłośnicy piwa mogą zwiedzić jeden z najstarszych zakładów piwowarskich w Polsce. W czasie wycieczki można zobaczyć jak powstaje brzeskie piwo Okocim i spróbować wytwarzanych tam napojów. Można tam także zapoznać się z historią browaru i obejrzeć wiele ciekawych eksponatów, takich jak kufle, butelki, szklanki, medale, dyplomy, obrazy, etykiety, puchary i archiwalne fotografie. Osoby zainteresowane zwiedzeniem muszą dokonać wcześniejszej rezerwacji terminu, przynajmniej dziesięć dni przed planowaną wycieczką. Browar można zwiedzać jednak tylko w grupach, nie mniejszych niż pięć osób i nie większych niż 15. Wszyscy uczestnicy wycieczki muszą mieć oczywiście ukończone 18 lat. Wejście na teren browaru tylko w pełnych butach na płaskiej podeszwie, konieczne jest także założenie ochronnej odzieży. Wszyscy zainteresowani zobaczeniem browaru mogą się kontaktować z przedstawicielami Stowarzyszenie Miłośników Browaru pod tel. 795 554 646 lub e-mailowo smbokocim@gmail.com. 

Tarnów – miasto, które trzeba zobaczyć

To nie przez przypadek Tarnów jest celem naszej wyprawy. Miasto, które ma swój niepowtarzalny klimat i charakter. Łatwiej jest je obejrzeć niż opisać. „Stare Miasto w Tarnowie nazywane jest „perłą polskiego renesansu”. Rynek, wytyczony w chwili lokacji miasta w 1330 roku, otaczają kamienice w większości wzniesione w XVI – XVIII wieku. Do najcenniejszych należą, znajdujące się w północnej pierzei, dwa renesansowe budynki z podcieniami. Centralnym punktem starówki jest ratusz wybudowany w połowie XIV wieku. Pierwotnie gotycką budowlę wielokrotnie przebudowywano, nadając mu ostatecznie jednoznaczne cechy stylu renesansowego. Bryłę budynku wieńczy ceglana, nietynkowana attyka z dwudziestoma ośmioma blendami. Jej grzebień zdobią kamienne woluty, sterczyny i 14 maszkaronów.” I to tyle oficjalnych informacji. Ja przedstawię kilka powodów, dla których trzeba zobaczyć Tarnów. Dziesięć razy tyle znajdą dla was pracownicy Informacji Turystycznej, której siedziba znajduje się na rynku. Od tego miejsca polecam wam zwiedzanie Tarnowa.  Tu znajdziecie wszystko co wam jest potrzebne aby rozpocząć przygodę z Tarnowem.

Mapy, foldery, informatory, profesjonalną informację i ciepłą atmosferę nawet w deszczowe dni, bo zimnych jest tu bardzo mało, gdyż Tarnów to Polski biegun ciepła. 

I to jest pierwszy powód do spędzenia w Tarnowie nie tylko weekendu, ale nawet całych wakacji. Tu lato potrafi trwać nawet 118 dni, 55dni bezchmurnych, średnia dobowa temperatura to ponad 15 stopni. Miasto zawdzięcza swój najcieplejszy w Polsce klimat położeniu na Przedgórzu Karpackim. Dlatego już w XIX wieku Sanguszkowie założyli tu winnice i park roślin egzotycznych. Park Sanguszków jest najlepiej nasłonecznionym miejscem w Tarnowie.

Drugi powód. Największy po Krakowie kompleks zabytkowych budynków doby gotyku, renesansu i baroku w Polsce południowej. Trzeci, to największe w Europie pomniki nagrobne rodu Tarnowskich i Ostrogskich, które można podziwiać w Bazylice Katedralnej. Rzeźby są arcydziełem sztuki i śmiem twierdzić, że w niczym nie ustępują dziełom Michała Anioła, są tylko mniej znane. 

Dziesiątki powodów żeby zobaczyć unikalne zbiory w Muzeum w Ratuszu z wystawą „W kontuszu i przy szabli – Galeria Sztuki Dawnej ze zbiorów książąt Sanguszków”.  

– Portret Bohdana Chmielnickiego z XVII w., który posłużył do charakteryzacji aktora Bohdana Stupki wcielającego się w postać Chmielnickiego w filmie „Ogniem i mieczem”. 

– Jeden z najwyższych w Polsce kielichów, zdobiony personifikacjami 12 miesięcy. Zachowało się tylko trzy tego typu kielichy na świecie. 

– Zegar w wieży ratuszowej jest jednym z najstarszych działających zegarów wieżowych w Polsce. Pochodzi z końca XVII stulecia i by mógł wskazywać czas musi być codziennie nakręcany. 

– Renesansowa attyka (w typie polskim) na tarnowskim Ratuszu pochodzi z II poł. XVI w. i jest druga w Polsce – po attyce na Sukiennicach w Krakowie, na której zresztą była wzorowana. 

– Chiński bucik królowej Marysieńki Sobieskiej z II poł. XVII w. Prawdopodobnie został on zdobyty w czasie Odsieczy Wiedeńskiej (1683 r.) i podarowany jej przez cesarzową Eleonorę, żonę cesarza austriackiego Leopolda I Habsburga. (październik) 

– Kabat – dawne więzienie gdzie przetrzymywano przestępców. Obecnie widoczny od strony północnej Ratusza z poziomu płyty rynku 

– Zegar z XVIII w. wykonany przez gdańskiego mistrza Beniamina Zolla. Jest to zegar wiszący, z kolistą tarcza i z jedną wskazówką. W Polsce znajdują się jedynie dwa tego typu zegary. 

– Portret Barbary z Duninów Sanguszkowej z XVIII wieku, żony Pawła Sanguszki namalowany ręką samego mistrza Marcella Bacciarellego – nadwornego portrecisty króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. 

– Wazy dekoracyjne z XVIII w. wykonane w Anglii w manufakturze Josiaha Wedgwood`a. Tego typu naczynia świadczyły o zamożności jak i o wysokim smaku artystycznym zamawiającego. Prezentowana kolekcja stanowi rzadkość, także ze względu na ilość zachowanych naczyń. 

– Zdobiony widokami miast portowych serwis kawowy z pocz. XVIII stulecia. Pochodzi z najstarszej europejskiej manufaktury porcelany w Miśni.

– jedna z pięciu zachowanych na świecie oryginalnych kopii husarskich.

Muzeum Okręgowe z wystawą „Okaeri w domu Pana Toranagi”. Na wystawie zobaczyć  można oryginalne zbroje i broń samurajską  z okresu Edo pochodzącą z prywatnych kolekcji (Poznań, Włocławek, Tarnów) i Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego z Łodzi.  

Na uwagę zasługują: zbroja samurajska Klanu Li (Czerwone Diabły) z XVII w. wykonana przez mistrza Harutę, zbroja klasyczna z XVI/XVII w. z okresu Momoyama, gdzie widoczne są ślady uderzeń mieczem, zbroja tatami, miecze wakizashi, katana, tanto, uchigatana, tsuby, maski  i wiele innych elementów uzbrojenia samuraja. 

Aby przenieś się w czasy życia samurajów dopełnieniem wystawy są stroje  z tego okresu (damskie, męskie i dziecięce kimona a nawet strój ślubny), niewielka ilość sprzętów, przyborów codziennego użytku (np.: cały zestaw do nauki czytania i pisania  z XVIII w, przybory kosmetyczne kobiet….), drzeworyty i fotografie.

Muzeum Diecezjalne z najcenniejszymi zbiorami rzeźby i malarstwa sakralnego z całej Małopolski oraz obrazy ludowe malowane na szkle, pochodzące z całego świata.

Muzeum Etnograficzne z jedyną w Europie stałą ekspozycją poświęconą kulturze i historii Romów – „Cyganie. Historia i kultura” Na podwórzu sezonowa ekspozycja oryginalnych cygańskich wozów taborowych. 

Drewniane kościoły na Szlaku Architektury Drewnianej. –„na Burku” i na Górze św. Marcina” 

Jeżeli to was nie przekonało do pozostania na dłużej w Tarnowie, to może zatrzyma was pomnik kolorowego słonia albo pyszna kawa w tarnowskim tramwaju. Tarnów był jedynym prowincjonalnym miastem w Galicji, w którym od 1911 do1942 roku kursowały elektryczne tramwaje. Obecnie na pl. Sobieskiego stoi replika wozu, w którym mieści się urocza kawiarenka. 

Opuszczając Tarnów nie zapomnijcie o pamiątkach, z których słynie to piękne miasto: 

– Tarninówki, wspaniałej nalewki z owoców tarniny

– Herbaty z tarniny

– ażurowego jaja z herbem Tarnowa

– i ciepła z Tarnowa, czyli turystycznego podgrzewacza, który wydziela energię o temp. do 60 stopni przez ok. 20 min. Coś idealnego na zimowe wyprawy.

Na tych, którzy zdecydowali się pozostać na dłużej i aktywnie spędzić czas. Proponuję wspinaczkę na jednej z najwyższych ścian wspinaczkowych w Polsce lub wypoczynek w siodle w Stadninie Klikowa będącej „Ostoją Polskich Koni”. Cudowne miejsce, gdzie każdy może rozbudzić w sobie zamiłowanie do jeździectwa i przeżyć niezapomniane chwile. 

Wszystkich tych, którzy boją się koni a wola rowery zapraszam na trasę rowerową VeloDunajec. Trasa zaplanowana została tak, by w całości przebiegać po najbardziej atrakcyjnych, do tej pory niedostępnych i mało znanych terenach doliny Dunajca zapewniając rowerzystom malownicze widoki i przede wszystkim zdrową rekreację w czystym środowisku z dala od samochodów i spalin. Siedem komfortowych Miejsc Obsługi Rowerzystów zostanie oddanych do użytku w lipcu 2017 r.  W każdym z punktów cykliści podróżujący po trasach VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej będą mogli nie tylko zjeść, odpocząć lub schronić się przed słońcem, wiatrem i deszczem, ale także dzięki specjalnie przygotowanym tablicom informacyjnym z mapami turystycznymi sprawdzić na jakim etapie trasy obecnie się znajdują.

Czas na Leron Cuve

Zmęczeni masą atrakcji chwilę wypoczynku znajdziemy w Winnicy Rodziny Steców. To jedna z prawie 70 winnic na Małopolskim Szlaku Winnym. Winnica ta położona jest na wschodnim skraju Tuchowa. Założona w 2007 roku przez Agnieszkę i Rafała Steców.  Wina z tej winnicy tylko 2014 roku zdobyły 14 medali na międzynarodowych konkursach winiarskich.  Urocze miejsce, kamienna piwniczka wśród pól winorośli, piękne widoki na Pogórze Rożnowskie i pasma Beskidów i ten smak wina w dobrym towarzystwie wart jest każdych pieniędzy. Obok Dwór w Bistuszowej gdzie właściciele zapraszają na przejazdy bryczką oraz staropolskie zabawy i winobranie. Informacja praktyczna: Kontakt do Pana Rafała. Wołowa 60, 33-170 Tuchów Tel. (+48) 728 491 864 

Wracamy  do domu 

Po drodze zatrzymamy się w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej. To niezwykłe miejsce gdzie każdy mieszczuch może na żywo zobaczyć ogród warzywny i skosztować prawdziwie ekologicznych produktów dostarczanych przez okolicznych rolników. Tu rozsmakujecie się w prawdziwej wiejskiej , ekologicznej kuchni. W budynku Centrum Produktu Lokalnego na parterze prowadzony jest sklepik z lokalnymi produktami wśród których znajdują się m.in. świeże i ekologiczne owoce oraz warzywa od lokalnych producentów. Centrum w Rzuchowej to bardzo ważny punkt na szlaku „Wieś dla Smakoszy” . Sklepik w okresie letnim (maj-wrzesień) jest czynny:we wtorki i  piątki w godzinach od 16:00 do 20:00 oraz w soboty w godzinach od 11:00 do 20:00 

Osobiście skusiłem się na wspaniały miód z hobbistycznej pasieki. Mam nadzieję, że kilka słoików miodu gryczanego i mniszkowego osłodzi mi rozstanie z Małopolską. Na koniec ostrzeżenie – Uwaga! Małopolska uzależnia.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(32) "Małopolska nie tylko na weekend" ["meta_desc"]=> string(219) "Atrakcyjna trasa, sprawdzone miejsca, zabytki, karczmy, winnice, hotele, kwatery agroturystyczne, stadniny koni, szlaki rowerowe i piesze, a to wszystko w jeden długi weekend. Naszą trasę rozpoczniemy od Niepołomic." ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(34) "Małopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Robert Krajewski" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-12.3925781232747" ["lng"]=> string(17) "-10.4013775531113" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Małopolska nie tylko na weekend

meta_keys:

meta_desc: Atrakcyjna trasa, sprawdzone miejsca, zabytki, karczmy, winnice, hotele, kwatery agroturystyczne, stadniny koni, szlaki rowerowe i piesze, a to wszystko w jeden długi weekend. Naszą trasę rozpoczniemy od Niepołomic.

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Małopolska - atrakcje turystyczne

author: Robert Krajewski

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Małopolska nie tylko na weekend

meta_keys:

meta_desc: Atrakcyjna trasa, sprawdzone miejsca, zabytki, karczmy, winnice, hotele, kwatery agroturystyczne, stadniny koni, szlaki rowerowe i piesze, a to wszystko w jeden długi weekend. Naszą trasę rozpoczniemy od Niepołomic.

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Robert Krajewski

meta_desc: Atrakcyjna trasa, sprawdzone miejsca, zabytki, karczmy, winnice, hotele, kwatery agroturystyczne, stadniny koni, szlaki rowerowe i piesze, a to wszystko w jeden długi weekend. Naszą trasę rozpoczniemy od Niepołomic.