Małopolskie atrakcje

Atrakcyjna trasa, sprawdzone miejsca, zabytki, karczmy, winnice, hotele, kwatery agroturystyczne, stadniny koni, szlaki rowerowe i piesze, a to wszystko w jeden długi weekend. Naszą trasę rozpoczniemy od Niepołomic.

Zamek w Niepołomicach

Niepołomicki zamek został wzniesiony w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. W XVI wieku zamek przebudowano, wznosząc wspaniałą renesansową rezydencję królewską. Zniszczony i ograbiony przez Szwedów w czasie potopu stopniowo popadał w ruinę. Strawiony przez pożar w 1800 roku został przebudowany przez Austriaków i zaadoptowany na koszary. W czasie drugiej wojny światowej wycofujący się Niemcy wysadzili magazyn amunicji znajdujący się w zamku. 

W odbudowanej po 1991 roku królewskiej rezydencji urządzono hotel. Zamek Królewski Boutique Hotel w Niepołomicach jest jedynym hotelem w Polsce urządzonym  dawnej rezydencji królewskiej.

Zamek w Niepołomicach

Małopolski Szlak Architektury Drewnianej

Na Szlaku w Małopolsce liczącym ponad 1500 km można podziwiać aż 255 obiektów. Należą do nich malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny. My odwiedzimy tyko kilka z nich, pierwszy to Dwór Feillów w Woli Zręczyckiej położony 21 km od Niepołomic.

Dwór Feillów zwany często Dworem Bella Vita  został zbudowany w latach 1876-79 przez rodzinę Feillów. Do dnia dzisiejszego przetrwał w prawie niezmienionej formie. Parterowy budynek dworu jest częściowo podpiwniczony, posadowiony na kamiennych fundamentach. Ściany zewnętrzne i stropy zbudowano z bali modrzewiowych w konstrukcji zrębowej. Obiekt posiada dach łamany, pokryty dachówkami. Wejście prowadzi przez ganek po stopniach z piaskowca, a cztery kolumny znajdujące się na froncie budynku nawiązują charakterem do stylu doryckiego. Obecnie w dworku funkcjonuje elegancki pensjonat oraz muzeum. Informacje praktyczne:

Niecałe 9 km dalej kolejny obiekt na szlaku architektury drewnianej. Kościół św. Bartłomieja w Łapanowie zbudowano w 1529 r., a odbudowano po zniszczeniach w 1614 r. wraz z nową kaplicą przy nawie. Nawa i prezbiterium przykryte są wspólnym dachem dwuspadowym. Na skraju nawy i prezbiterium znajduje się barokowa wieżyczka sygnaturkowa z latarnią i cebulką. Wnętrze zdobi polichromia z 1843 r. wykonana przez Mecnera i Wojciechowskiego. Późnobarokowy ołtarz główny, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzi z 1873 r. Ołtarze boczne datowane są również na XIX w. W kościele znajdują się też obrazy: Matka Boska XVII w, Przemienienie Pańskie oraz św. Barbara z XVII w. Otwarty od 01.05-30.09.

Zamek Nowy Wiśnicz

Około 5 km drogą lokalną docieramy do Nowego Wiśnicza. O największej atrakcji jaką jest zamek pisaliśmy już wcześniej na łamach naszego portalu, ale prawdziwym hitem jest Bastion Virtual Reality. Czeka cię podróż do przeszłości w technologii VR. Wrażenia tak silne, że na pokazie niektóre osoby aż spadły z krzeseł. 

Będąc w Wiśniczu warto zobaczyć Dwór Koryznówka.  Dworek wraz z wyposażeniem zachował pierwotny wygląd z XIX w, od 1981 r. w jego wnętrzu mieści się muzeum biograficzne poświęcone Janowi Matejce. Obok mebli i sprzętów z XVIII–XIX w. w skład ekspozycji wchodzą obrazy, rysunki (np. portrety rodziny Giebułtowskich i karykatury mieszkańców dworku) oraz przedmioty związane z Janem Matejką, m.in. fortepian, na którym grywał mistrz. Godziny otwarcia: wtorek- sobota10.00-14.00 niedziela: 11.00-15.00 poniedziałek: nieczynne. 

Zamek Nowy Wiśnicz

Lipnica Murowana

Wracamy na Szlak Architektury Drewnianej. Niecałe 9 km dalej Lipnica Murowana a  w niej  Kościół św. Leonarda. Ten obiekt trzeba zobaczyć koniecznie. To jeden z najsławniejszych zabytków Małopolski. Powstał pod koniec XV w., choć według legendy zbudowany został około 1141 r., na miejscu pogańskiej świątyni (gontyny), o czym świadczyć ma  podpierający od tyłu ołtarz główny słup Światowida z wizerunkiem słowiańskiego bożka. 

Na szczególną uwagę zasługują we wnętrzu polichromie ornamentalne i figuralne szczelnie pokrywające ściany i powały. Najstarsze pochodzą z XV w. Niegdyś wnętrze świątyni zdobiły 3 gotyckie ołtarze – główny św. Leonarda z początku XVI w. Adoracji Dzieciątka Jezus z końca XV w. i św. Mikołaja z ok. 1525 r. Skradzione w 1992 r. zostały zastąpione kopiami , a odzyskane oryginały zostały umieszczone w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Do ciekawszych elementów wyposażenia należy rzadki instrument muzyczny – pozytyw szkatulny – skrzynkowy instrument organowy, jeden z zaledwie siedmiu tego rodzaju w Polsce. W2003 r. Kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNECO.

Kościół św. Leonarda

Rezerwat Kamienie Brodzińskiego

Między Lipnicą Murowaną a Nowym Wiśniczem utworzony został Lipnicko-Wiśnicki Park Krajobrazowy. Na jego terenie w miejscowości Lipnica Górna i Rajbrot położona jest góra Paprotnia (440 m.npm), gdzie znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej „Kamienie Brodzińskiego”. Kamienie Brodzińskiego to bardzo malownicza grupa 9 skał w kształcie baszt, grzybów, ambon i skalnych występów. Największy z ostańców zwany Wielkim Kamieniem ma wysokość ok. 10 m i długość 16 m. Znajduje się na szczycie wzgórza.

Najłatwiej dość do Kamieni Brodzińskiego odcinkiem niebieskiego szlaku od drogi nr 966 z parkingu obok restauracji „Zajazd pod Kamieniem” 

Pałac Goetzów

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, na zlecenie Jana Albina Goetza Okocimskiego – właściciela miejscowego browaru. Pałac uznawany był za jedną z najokazalszych rezydencji w Polsce. 

Urządzony niezwykłym przepychem imponował swoją wielkością. Na powierzchni 5.594 m2 o kubaturze ponad 44 tysięcy m3 znajdowało się 254 pokoje, sale i inne pomieszczenia. Pokoje i sale reprezentacyjne wypełniały dzieła sztuki, stylowe meble, kryształowe żyrandole i obrazy słynnych malarzy Wyspiańskiego. Malczewskiego, Boznańskiej, Fabijańskiego, Kossaków, Popiela i innych. Pałac otaczał 40 hektarowy park z naturalnym lasem i ogrodem pełnym egzotycznych roślin. 

Pałac Goetzów

Browar Okocim

Miłośnicy piwa mogą zwiedzić jeden z najstarszych zakładów piwowarskich w Polsce. W czasie wycieczki można zobaczyć jak powstaje brzeskie piwo Okocim i spróbować wytwarzanych tam napojów. Można tam także zapoznać się z historią browaru i obejrzeć wiele ciekawych eksponatów, takich jak kufle, butelki, szklanki, medale, dyplomy, obrazy, etykiety, puchary i archiwalne fotografie. Osoby zainteresowane zwiedzeniem muszą dokonać wcześniejszej rezerwacji terminu, przynajmniej dziesięć dni przed planowaną wycieczką. Browar można zwiedzać jednak tylko w grupach, nie mniejszych niż pięć osób i nie większych niż 15. Wszyscy uczestnicy wycieczki muszą mieć oczywiście ukończone 18 lat. Wejście na teren browaru tylko w pełnych butach na płaskiej podeszwie, konieczne jest także założenie ochronnej odzieży.

Atrakcje Tarnowa

To nie przez przypadek Tarnów jest celem naszej wyprawy. Miasto, które ma swój niepowtarzalny klimat i charakter. Łatwiej jest je obejrzeć niż opisać. „Stare Miasto w Tarnowie nazywane jest „perłą polskiego renesansu”. Rynek, wytyczony w chwili lokacji miasta w 1330 roku, otaczają kamienice w większości wzniesione w XVI – XVIII wieku. Do najcenniejszych należą, znajdujące się w północnej pierzei, dwa renesansowe budynki z podcieniami. Centralnym punktem starówki jest ratusz wybudowany w połowie XIV wieku. Pierwotnie gotycką budowlę wielokrotnie przebudowywano, nadając mu ostatecznie jednoznaczne cechy stylu renesansowego. Bryłę budynku wieńczy ceglana, nietynkowana attyka z dwudziestoma ośmioma blendami. Jej grzebień zdobią kamienne woluty, sterczyny i 14 maszkaronów.” I to tyle oficjalnych informacji. Ja przedstawię kilka powodów, dla których trzeba zobaczyć Tarnów. Dziesięć razy tyle znajdą dla was pracownicy Informacji Turystycznej, której siedziba znajduje się na rynku. Od tego miejsca polecam wam zwiedzanie Tarnowa.  Tu znajdziecie wszystko co wam jest potrzebne aby rozpocząć przygodę z Tarnowem.

Mapy, foldery, informatory, profesjonalną informację i ciepłą atmosferę nawet w deszczowe dni, bo zimnych jest tu bardzo mało, gdyż Tarnów to Polski biegun ciepła. 

I to jest pierwszy powód do spędzenia w Tarnowie nie tylko weekendu, ale nawet całych wakacji. Tu lato potrafi trwać nawet 118 dni, 55dni bezchmurnych, średnia dobowa temperatura to ponad 15 stopni. Miasto zawdzięcza swój najcieplejszy w Polsce klimat położeniu na Przedgórzu Karpackim. Dlatego już w XIX wieku Sanguszkowie założyli tu winnice i park roślin egzotycznych. Park Sanguszków jest najlepiej nasłonecznionym miejscem w Tarnowie.

Drugi powód. Największy po Krakowie kompleks zabytkowych budynków doby gotyku, renesansu i baroku w Polsce południowej. Trzeci, to największe w Europie pomniki nagrobne rodu Tarnowskich i Ostrogskich, które można podziwiać w Bazylice Katedralnej. Rzeźby są arcydziełem sztuki i śmiem twierdzić, że w niczym nie ustępują dziełom Michała Anioła, są tylko mniej znane. 

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(32) "Małopolska nie tylko na weekend" ["meta_desc"]=> string(219) "Atrakcyjna trasa, sprawdzone miejsca, zabytki, karczmy, winnice, hotele, kwatery agroturystyczne, stadniny koni, szlaki rowerowe i piesze, a to wszystko w jeden długi weekend. Naszą trasę rozpoczniemy od Niepołomic." ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(34) "Małopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Robert Krajewski" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-12.3925781232747" ["lng"]=> string(17) "-10.4013775531113" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(183) "https://www.youtube.com/embed/T8-Eo591jt8" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Małopolska nie tylko na weekend

meta_keys:

meta_desc: Atrakcyjna trasa, sprawdzone miejsca, zabytki, karczmy, winnice, hotele, kwatery agroturystyczne, stadniny koni, szlaki rowerowe i piesze, a to wszystko w jeden długi weekend. Naszą trasę rozpoczniemy od Niepołomic.

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Małopolska - atrakcje turystyczne

author: Robert Krajewski

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/T8-Eo591jt8" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Małopolska nie tylko na weekend

meta_keys:

meta_desc: Atrakcyjna trasa, sprawdzone miejsca, zabytki, karczmy, winnice, hotele, kwatery agroturystyczne, stadniny koni, szlaki rowerowe i piesze, a to wszystko w jeden długi weekend. Naszą trasę rozpoczniemy od Niepołomic.

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Robert Krajewski

meta_desc: Atrakcyjna trasa, sprawdzone miejsca, zabytki, karczmy, winnice, hotele, kwatery agroturystyczne, stadniny koni, szlaki rowerowe i piesze, a to wszystko w jeden długi weekend. Naszą trasę rozpoczniemy od Niepołomic.